Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Respectarea ordinii si linistii publice
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Respectarea ordinii si linistii publice

Revin cu o intrebare.. un magazin alimentar permite clientilor sa-si consume produsele cumparate chiar in fata magazinului, dar in urma plangerilor vecinilor isi trimit clientii cu 5 metri mai incolo... exista vreo distanta minima stipulata in lege pe care astfel de magazine sa o respecte in a nu-i lasa pe clienti sa stea ca la terasa?
chiar daca ar exista o reglementare, ea s-ar putea aplica doar daca terenul din jurul magazinului ar fi proprietatea acestuia. daca va deranjeaza, puteti reclama la politia locala. consumul bauturilor alcoolice e interzis, de ex.