Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Returnare somaj tehnic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Returnare somaj tehnic

Buna ziua, daca in situatia actuala cu starea de urgenta, un angajat a fost in somaj tehnic si a primit indemizatia de 75% de la stat, iar la sfarsitul starii de urgenta decide ca doreste sa demisioneze, trebuie sa returneze indemnizatia inapoi statului sau angajatorului? Poate fi obligat salariatul sa returneze somajul tehnic?
Nu. Poate fi obligat numai angajatorul să returneze banii la stat, primiți cu titlu de indemnizații pentru salariații trimiși în șomaj tehnic, dacă unitatea economică nu se încadra în prevederile legii privind accesarea acestor ajutoare de stat.
Nu trebuie sa returneze indemnizatia inapoi .