Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Zile libere parinti
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Zile libere parinti

Buna seara,
Imi este neclar daca a fost publicat in monitorul oficial oug 41/2020 prin care zilele libere acordate parintilor in perioada starii de urgenta se acorda pana la sfarsitul semestrului 2 scolar? Sau in baza carei legi publicate se prelungesc? Eu am depus cerere pentru zile libere pe perioada starii de urgenta, inteleg ca trebuie depusa o alta cerere dar nu stiu in baza carei legi? Multumesc
Potrivit OUG 70/2020:
art.7
(1) Prin excepție de la prevederile Art. 1 alin. (1) și articolului și alin 1^1, precum și al Art. 4 din Legea numărul 19/2020, cu modificările și completările ulterioare, pentru anul 2020 numărul de zile libere plătite pentru unul dintre părinți se stabilește până la încheierea cursului cursurilor anului școlar 2019-2020, în condițiile legii, cu aplicare a prevederilor Art. 3 din Hotărârea Guvernului numărul 217/2020

(2) Pe perioada prevăzută la alin. (1), prevederile legii nr. 19/2020, cu modificările și completările ulterioare, nu se aplică angajațiilor sistemului național de apărare, angajaților din penitenciare, personalului din unitățile sanitare publice, personalului din serviciul asocială, rezidențiale și ale altor categorii stabilite prin ordin al ministrului afacerilor interne, al ministrului economiei energie și mediului de afaceri și al ministrului sporturilor, infrastructurii și comunicațiilor, după caz
Multumesc