avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Zile libere parinti
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Zile libere parinti

Buna seara,
Imi este neclar daca a fost publicat in monitorul oficial oug 41/2020 prin care zilele libere acordate parintilor in perioada starii de urgenta se acorda pana la sfarsitul semestrului 2 scolar? Sau in baza carei legi publicate se prelungesc? Eu am depus cerere pentru zile libere pe perioada starii de urgenta, inteleg ca trebuie depusa o alta cerere dar nu stiu in baza carei legi? Multumesc
Cel mai recent răspuns: Adriana16.05 , utilizator 08:08, 15 Mai 2020
Potrivit OUG 70/2020:
art.7
(1) Prin excepție de la prevederile Art. 1 alin. (1) și articolului și alin 1^1, precum și al Art. 4 din Legea numărul 19/2020, cu modificările și completările ulterioare, pentru anul 2020 numărul de zile libere plătite pentru unul dintre părinți se stabilește până la încheierea cursului cursurilor anului școlar 2019-2020, în condițiile legii, cu aplicare a prevederilor Art. 3 din Hotărârea Guvernului numărul 217/2020

(2) Pe perioada prevăzută la alin. (1), prevederile legii nr. 19/2020, cu modificările și completările ulterioare, nu se aplică angajațiilor sistemului național de apărare, angajaților din penitenciare, personalului din unitățile sanitare publice, personalului din serviciul asocială, rezidențiale și ale altor categorii stabilite prin ordin al ministrului afacerilor interne, al ministrului economiei energie și mediului de afaceri și al ministrului sporturilor, infrastructurii și comunicațiilor, după caz
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizație+salariu Mihaela 1988 Mihaela 1988 Bună ziua! Pe lângă salariu in zilele libere de la stat majorarea care este scrisă în legea 19/2020 este valabilă pentru toți părinții? Adică se dau ... (vezi toată discuția)
75 % mărire salariu compensare zile libere Elena@78 Elena@78 Buna seara, cum se beneficiază de aceasta mărire salariata în următoarea speța : Suntem părinții a doi copii , am divorțat, tatăl s-a recăsătorit ... (vezi toată discuția)
Majorare 75% situatii de urgenta tcera74 tcera74 Cum poate beneficia un salariat părinte de majorare salarială de 75% pt perioada cît copilul de 5 ani sta acasa ,pt ca este închisă grădinița, Mentionez ... (vezi toată discuția)