avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 165 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Insolventa pe legea 85 / 2006
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Insolventa pe legea 85 / 2006

Buna ziua,
Se mai poate solicita deschiderea procedurii de insolventa pe baza legii 85 / 2006 si nu pe baza legii din 2014 ?
Cel mai recent răspuns: MihailZC , utilizator 13:08, 18 Mai 2020
Nu.
Articolul 344 din Legea 85/2014:
La data intrării în vigoare a prezentei legi se abrogă:
a) Legea nr. 85/2006 privind procedura insolvenței, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 359 din 21 aprilie 2006, cu modificările și completările ulterioare;
...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa judiciara de timbru si timbru judiciar crisad crisad Pentru o contestatie la deschidere procedura insolventa, pentru o pretinsa creanta de peste 100.000 RON, trebuie achitata taxa judiciara de timbru de 120 RON ... (vezi toată discuția)
Firma in insolventa este obligata? bogdan85 bogdan85 o firma a intrat in insolventa in iunie anul curent.In caz ca doreste sa ma concedieze sau imi restructureze postul sunt obligati sa imi dea minim 1 salariu ... (vezi toată discuția)
Bunuri abandonate mhulea mhulea Exista o firma care a fost radiata conform: art.31 din L359/2004 - durata societatii expirata. Am citit acum art. 31 din aceasta lege si spune asa la ... (vezi toată discuția)