Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... legea 19/2020 - Vacanta de vara este inclusa?
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

legea 19/2020 - Vacanta de vara este inclusa?

Buna ziua,

La inceputul lunii ati postat urmatorul articol "Zile libere plătite pentru părinți, inclusiv în vacanța de vară. Parlamentul adoptă o lege care extinde aplicarea facilității până în august ".
As dori sa stiu daca s-a legiferat ceva intrucat incepand cu luna iunie sunt in imposibilitatea de a mai veni la serviciu zi de zi, ca pana acum (avand 2 copii de 5 ani si 6 luni si 1 an si 9 luni care au stat pana acum la bunici).
Va multumesc frumos!

Buna ziua,
In prezent data pana la care se pot acorda zile libere platite pentru unul dintre parinti este 12 iunie 2020, asa cum se prevede in Ordonanta de urgenta 70 /14.05.2020 si in legea 55/2020 (adica pana la incheierea cursurilor anului scolar 2019-2020). Initial in proiectul de lege exista formularea ca prevederile legii 19/2020 se vor aplica "până la încheierea anului școlar" care cuprindea si vacanta de vara.