Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Aprobari sonerie video
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Aprobari sonerie video

Buna ziua.
Vreau sa montez o sonerie care are sistem de comunicatie video-audio.
Gen...vine omul la usa si apasa butonul. Soneria are o camera video care se activeaza in momentul in care apesi butonul si prin aplicatia de mobil vezi cine este la usa.
Soneria este conectata la internet si in momentul respectiv primesti un apel video prin intermediul aplicatiei sale si poti discuta cu persoana.
Soneria este plasata la usa. Locuiesc la bloc. Am vecini care au usi care sunt langa usa mea sau vis-a-vis, ca orice scara de bloc.
Intrebarea mea este:
- Aveti idee ce legislatie este aplicabila.
- Aveti idee daca trebuie luat acordul de la vecini ca sa instalezi sonerie vodeo ca teoretic cand suna cineva la usa poate trece pe scara blocului un vecin si te poate reclama ca il filmezi.....etc....sau eu stiu ce mai trece prin cap oamenilor din ziua de azi care au o predilectie deosebita pentru plangeri sau sesizari.
Ma poate cineva lamuri care are idee despre legislatia aplicabila sau eventuale precizari suplimentare ale autoritatilor in legatura cu aceasta situatie.
Ca idee un model la care m-am gandit este: EKEN S1 Pro
giv, utilizator
N-ati inteles nimic.
Eu stiu bine ce vreau dar dumneavoastra intelegeti altceva, pe dos.
Mai bine v-ati abtine caci nu faceti decat sa incurcati lucrurile pentru cei care vor sa dea o mana de ajutor.
Va multumesc pentru raspunsuri.

latka a scris:

Ca sa ne lamurim un pic cum stau lucrurile (cel putin din ce am inteles eu) :
1. Am aflat tirziu de la autorul topicului, dar in acel spatiu de scara de bloc exista deja un sistem de supraveghere video.
2. Exista si interfon la intrare, parca asa am retinut.
3. Soneria video care sa faciliteze dialogul si sa poti vedea interlocutorul nu este suficienta. E nevoie de un model care sa aiba si filmare la detectie in proximitate a unui "infractor", sa anunte telefonic neaparat proprietarul adult.
4. Exista camere de supraveghere umane care functioneaza 24 din 24 si reclama orice.

Dupa mine asta e mai mult decat o necesitate vitala, stiu cum s-ar numi, dar nu spun.

Soneria inteligenta nu este un sistem de supraveghere cine spune altfel, bate campii. Un sistem de supraveghere are cel putin o camera care e conectata la un monitor. Camera inregistreaza permanent spatiul spre care este orientata in functie de unghiul de deschidere si transmite imaginile in timp real catre monitor. Soneria are o camera care inregistreaza video doar in momentul apasarii pe butonul soneriei. Probabil ca sunt astfel de device-uri, care pot stoca imagini atunci cand cineva suna si nu este nimeni in locuinta, ceea ce este foarte bine. Cine nu doreste sa fie inregistrat nu are decat sa nu sune. Deci domnu ' "giv" montati soneria.
Și la o nuntă? Cum e treaba? Dau darul și apoi ii reclam la GDPR? După câte știu acolo unde se filmeaza (locul respectiv unde este o camera) trebuie notificat pentru publicul larg. Bănuiesc că dacă ați face o atenționare la ușă prin care să informați că aveți videofon inteligent s-ar ieși din situația neclara și ați fi in legalitate. P.s. informația asta o am de la un polițist. Se pare că unii din ei chiar citesc!
mascool, utilizator
Eu asta incerc să lămuresc fara dubiu. O situație care fiecare o interpretează cum crede. 90% fara o bază legală sau prin deducții ale unor norme care nu spun explicit un lucru sau altul. Doresc discutarea cat mai detaliată care sa înlăture orice dubiu.

mascool a scris:

Și la o nuntă? Cum e treaba? Dau darul și apoi ii reclam la GDPR? După câte știu acolo unde se filmeaza (locul respectiv unde este o camera) trebuie notificat pentru publicul larg. Bănuiesc că dacă ați face o atenționare la ușă prin care să informați că aveți videofon inteligent s-ar ieși din situația neclara și ați fi in legalitate. P.s. informația asta o am de la un polițist. Se pare că unii din ei chiar citesc!

Bună seara,

giv, avem un răspuns concret de la ANSPDCP care lămurește întrebarea pusă de dvs.:

ANSPDCP: Persoanele care-și montează sonerie cu cameră video nu trebuie să respecte GDPR

"Referitor la instalarea unui sistem de control acces (de exemplu, sonerie video smart/sonerie cu cameră video încorporată) de către o persoană fizică, pentru uzul exclusiv personal, precizăm că (...) Regulamentul general de protecția datelor nu se aplică prelucrării datelor cu caracter personal efectuate de către o persoană fizică în cadrul unei activități exclusiv personale sau domestice", a detaliat ANSPDCP pentru redacția noastră.

www.avocatnet.ro/articol_554...

Îmi pare bine că acest topic atât de disputat se încheie cu o clarificare oficială.
O seară frumoasă vă doresc.