avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... obtinerea unei copii dupa hotararea de divot
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

obtinerea unei copii dupa hotararea de divot

buna ziua acum 30 de ani am divortat (casatoria a fost facuta in Ploiesti iar divortul la JS3 Bucuresti) si la 1 an dupa m-am recasatorit, Din acea perioada nu mai stiu nimic data, dosar nr....doar cu aproximatie anul. Acum imi trebuie o copie dupa acea hotarare pt. a-mi completa dosarul de pensie. As putea obtine sceasta copie de la casa de casatorii a sectorului 3 , avand in vedere ca la data depunerii actelor pentru noua casatorie am depus si acea hotarare...??? (pare o solutie mai viabila decat la arhiva js3...cum trebuie sa procedez....si ce acte sa depun...???
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bună ziua,
La instanta e destul de greu sa obțineți vreo informație atâta timp cât nu știți numărul dosarului și, cu atât mai mult cu cât dosarul e arhivat de aproximativ 30 de ani..
Mă gândesc că v-ați putea adresa către Serviciul de Stare Civila Sector 3 cu o cerere prin care sa solicitați hotărârea, motivata raportat la motivul solicitării, însoțită de o copie a actului de identitate și apoi sa mergeți sa o legalizati.
V-aș sfătui totuși sa-i contactați telefonic înainte, poate e nevoie de o programare sau sa aducă dosarul de la arhiva.
Mă mai gândesc și la varianta în care sa obțineți măcar numărul hotărârii și numărul de dosar la Serviciul de Stare Civilă și sa încercați sa rezolvați apelând la Judecătoria sector 3. Însă, garantat, și aici aveți nevoie de o programare pentru ca estimez ca dosarul este arhivat.

0737187571 a scris:

buna ziua acum 30 de ani am divortat (casatoria a fost facuta in Ploiesti iar divortul la JS3 Bucuresti) si la 1 an dupa m-am recasatorit, Din acea perioada nu mai stiu nimic data, dosar nr....doar cu aproximatie anul. Acum imi trebuie o copie dupa acea hotarare pt. a-mi completa dosarul de pensie. As putea obtine sceasta copie de la casa de casatorii a sectorului 3 , avand in vedere ca la data depunerii actelor pentru noua casatorie am depus si acea hotarare...??? (pare o solutie mai viabila decat la arhiva js3...cum trebuie sa procedez....si ce acte sa depun...???

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hotarare divort perioada '60-'70 Lorenai Lorenai La deschiderea succesiunii de pe urma bunicului meu (care a avut un singur fiu - decedat, al carui singura mostenitoare sunt eu, unica fiica) mi s-a cerut si o ... (vezi toată discuția)
Copie hotărâre de divorț Corina Coteanu Corina Coteanu Mătușa mea a părăsit tara în 1989 și i-au fost reținute toate actele, inclusiv o hotărâre de divorț din 1977. Pentru a obține o copie a acesteia, ... (vezi toată discuția)
In ce conditii se elibereaza de catre arhiva judecatoriei o hotarare de divort de acum 25 de ani? baran valentin baran valentin tatal meu este divortat de 25 de ani,acum ptr schimbarea buletinului ii este necesara hotararea de divort care a pierdut-o.S-a prezentat la arhiva judecatoria ... (vezi toată discuția)