Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... obtinerea unei copii dupa hotararea de divot
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

obtinerea unei copii dupa hotararea de divot

buna ziua acum 30 de ani am divortat (casatoria a fost facuta in Ploiesti iar divortul la JS3 Bucuresti) si la 1 an dupa m-am recasatorit, Din acea perioada nu mai stiu nimic data, dosar nr....doar cu aproximatie anul. Acum imi trebuie o copie dupa acea hotarare pt. a-mi completa dosarul de pensie. As putea obtine sceasta copie de la casa de casatorii a sectorului 3 , avand in vedere ca la data depunerii actelor pentru noua casatorie am depus si acea hotarare...??? (pare o solutie mai viabila decat la arhiva js3...cum trebuie sa procedez....si ce acte sa depun...???
Bună ziua,
La instanta e destul de greu sa obțineți vreo informație atâta timp cât nu știți numărul dosarului și, cu atât mai mult cu cât dosarul e arhivat de aproximativ 30 de ani..
Mă gândesc că v-ați putea adresa către Serviciul de Stare Civila Sector 3 cu o cerere prin care sa solicitați hotărârea, motivata raportat la motivul solicitării, însoțită de o copie a actului de identitate și apoi sa mergeți sa o legalizati.
V-aș sfătui totuși sa-i contactați telefonic înainte, poate e nevoie de o programare sau sa aducă dosarul de la arhiva.
Mă mai gândesc și la varianta în care sa obțineți măcar numărul hotărârii și numărul de dosar la Serviciul de Stare Civilă și sa încercați sa rezolvați apelând la Judecătoria sector 3. Însă, garantat, și aici aveți nevoie de o programare pentru ca estimez ca dosarul este arhivat.

0737187571 a scris:

buna ziua acum 30 de ani am divortat (casatoria a fost facuta in Ploiesti iar divortul la JS3 Bucuresti) si la 1 an dupa m-am recasatorit, Din acea perioada nu mai stiu nimic data, dosar nr....doar cu aproximatie anul. Acum imi trebuie o copie dupa acea hotarare pt. a-mi completa dosarul de pensie. As putea obtine sceasta copie de la casa de casatorii a sectorului 3 , avand in vedere ca la data depunerii actelor pentru noua casatorie am depus si acea hotarare...??? (pare o solutie mai viabila decat la arhiva js3...cum trebuie sa procedez....si ce acte sa depun...???