Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Scam website - cum se face dreptate?
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Scam website - cum se face dreptate?

Buna ziua,
am si eu o curiozitate: impotriva unor website-uri care iti iau banii de pe card pe un produs si apoi dispar (de ex keidson.com) cum se poate proceda ptr a-i da in judecata sa plateasca cu varf si indesat ptr inselatoriile lor?? Sunt dintr-o tara asiatica dupa felul cum imi raspund la mailuri si fac pe prostii, si numele sub care se semneaza.
Cel mai bine ar fi sa cumparati de pe site-uri cunoscute si, preferabil, din U.E. sau tari ce se bucura de o oarecare incredere...
Nu cred ca veti ce face in acest caz, doar sa va resemnati si sa fiti mai atent/a data viitoare.
Puteti discuta cu banca sa blocheze tranzactia, daca se mai poate...
frust vorbind, dreptate face Dumnezeu, oamenii doar justitie.
faptul ca exista o lege de protectie a consumatorului in Romania n-ar trebui sa va impiedice sa fiti prudent. legile se opresc la frontiere.
pai bun, si asta ce inseamna? ca e liber la fraierit lumea la nivel mondial, si la furat, ptr ca legile se opresc la frontiere?
gondolkodom, utilizator
Daca gaseste lume...
Faceti plangere, daca aveti cui ( preferabil autoritetilor din statul respectiv, daca nu este membru UE).
Puteti incerca si la ANCOM pentru blocarea acelui site, dar nu stiu ce sanse aveti.
cu scuze, aste e una dintre diferentele dintre diletanti si profesionisti.

gondolkodom a scris:

pai bun, si asta ce inseamna? ca e liber la fraierit lumea la nivel mondial, si la furat, ptr ca legile se opresc la frontiere?

adriandimitriu, utilizator