avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Scam website - cum se face dreptate?
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Scam website - cum se face dreptate?

Buna ziua,
am si eu o curiozitate: impotriva unor website-uri care iti iau banii de pe card pe un produs si apoi dispar (de ex keidson.com) cum se poate proceda ptr a-i da in judecata sa plateasca cu varf si indesat ptr inselatoriile lor?? Sunt dintr-o tara asiatica dupa felul cum imi raspund la mailuri si fac pe prostii, si numele sub care se semneaza.
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 22:41, 31 Mai 2020
Cel mai bine ar fi sa cumparati de pe site-uri cunoscute si, preferabil, din U.E. sau tari ce se bucura de o oarecare incredere...
Nu cred ca veti ce face in acest caz, doar sa va resemnati si sa fiti mai atent/a data viitoare.
Puteti discuta cu banca sa blocheze tranzactia, daca se mai poate...
frust vorbind, dreptate face Dumnezeu, oamenii doar justitie.
faptul ca exista o lege de protectie a consumatorului in Romania n-ar trebui sa va impiedice sa fiti prudent. legile se opresc la frontiere.
pai bun, si asta ce inseamna? ca e liber la fraierit lumea la nivel mondial, si la furat, ptr ca legile se opresc la frontiere?
Ultima modificare: Miercuri, 27 Mai 2020
gondolkodom, utilizator
Daca gaseste lume...
Faceti plangere, daca aveti cui ( preferabil autoritetilor din statul respectiv, daca nu este membru UE).
Puteti incerca si la ANCOM pentru blocarea acelui site, dar nu stiu ce sanse aveti.
cu scuze, aste e una dintre diferentele dintre diletanti si profesionisti.

gondolkodom a scris:

pai bun, si asta ce inseamna? ca e liber la fraierit lumea la nivel mondial, si la furat, ptr ca legile se opresc la frontiere?

Ultima modificare: Duminică, 31 Mai 2020
adriandimitriu, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre legea copyrightului daveamz daveamz Am si eu o nelamurire in legatura cu legea copyrightului privind imaginile/fotografiile. Am citit legea privind drepturile de autor Legea nr. 285 din 23 iunie ... (vezi toată discuția)
Probleme website - pariuri online nighty91 nighty91 Buna ziua, folosesc un website de pariere si in urma unor actiuni mi-au inchis contul si au spus ca sumele din cont vor fi retinute. Dupa ce mi-au cerut tot ... (vezi toată discuția)
Problema amenintare George271 George271 Daca sunt amenintat in mod direct , de catre o persoana , pe un site de socializare ca urmeaza sa ma bata , ce pot face ? avand in vedere ca amandoi suntem ... (vezi toată discuția)