Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Indiviualizare program-obligatoriu??
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Indiviualizare program-obligatoriu??

Buna ziua, cf. Ordinului 3557/831/2020, angajatorii "pot individualiza programul de lucru al salariatilor astfel incat intre acestia sa se asigure existenta unui interval de minim o ora la inceperea si terminarea programului de munca (...) in cazul angajatorilor cu un numar mai mare de 50 de salariati care desfasoara activitatea in acelasi spatiu de lucru"

In OUG 70/14.05.2020 avem "angajatorii cu un număr mai mare de 50 de salariați au obligația de a stabili programe individualizate de muncă, fără acordul salariatului, astfel încât între salariați să se asigure existența unui interval de o oră la începerea și la terminarea programului de muncă, într-un interval de trei ore."

Va rog, nu inteleg...in Ordinul 3557 se individualizeaza programul doar daca sunt peste 50 salariati in aceeasi incapare...in OUG 70, se individualizeaza programul obligatoriu daca ai peste 50 angajati...
Cum trebuie facut??
Multumesc mult!
Art. 21 din Legea 55/2020, daca lucrati 'la stat"
Pe durata stării de alertă, prin derogare de la prevederile art. 118 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările și completările ulterioare, angajatorii din sistemul privat, autoritățile și instituțiile publice centrale și locale, indiferent de modul de finanțare și subordonare, precum și regiile autonome, societățile naționale, companiile naționale și societățile la care capitalul social este deținut integral sau majoritar de stat ori de o unitate administrativ-teritorială, cu un număr mai mare de 50 de salariați, pot stabili programe individualizate de muncă, fără acordul salariatului, astfel încât între salariați să se asigure existența unui interval de o oră la începerea și la terminarea programului de muncă, într-o perioadă de 3 ore.