avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ce este cuantumul pensiei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ce este cuantumul pensiei

Buna ziua , am primit decizia de pensionare pt invaliditate , dar nu prea stiu ce inseamna cuantumul pensiei si motivare la final :veti incasa pensia minima .... de 704 lei, iar la pensia de asigurari sociale e trecut 312 lei aceea este pensia de invaliditate sau e altceva?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 22:40, 28 Mai 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
312 lei este cuantumul pensiei pe contributivitate.
Veti primi in schimb indemnizatia minima pentru pensionari in suma de 704 l;ei.
Mulțumesc .Sper sã for aşa
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Asa va fi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata - caz de dizabilitate - handicap preexistent tarabuzan tarabuzan Bun gasit. Sunt nascut in decembrie 1976, angajat din mai 2006, fara intreruperi, cu salariu minim pe economie. Am o dizabilitate – grad 2, accentuat, din ... (vezi toată discuția)
Buna ziua,am 55 de ani si sunt pensionat medical din 1993 cu ... stelyan stelyan buna ziua,am 55 de ani si sunt pensionat medical din 1993 cu gradul 2 de invaliditate pana in 2010... din 2010 pana in 2020 am fost trecut la gradul 1 de ... (vezi toată discuția)
Pensia de invaliditate daciana12 daciana12 Buna ziua . Am primit decizia privind acordarea pensiei de invaliditate din care rezultaca am de primit o pensie de asigurari sociale de 393 de lei iar la ... (vezi toată discuția)