Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Baza legala privind relatia fiscala dintre restaurant ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Baza legala privind relatia fiscala dintre restaurant si platforma de livrare

Care este legislatia aplicabila care reglementeaza vanzarea din restaurant a preparatelor catre platformele de delivery (glovo, uberfood, foodpanda, etc.)?
Va multumesc.
mariati, utilizator
Nu cred ca restaurantul vinde direct catre cele de mai sus, ci doar foloseste serviciile lor de livrare, in baza unui contract de prestari servicii, pentru a ajunge mancarea... comandata de client la restaurantul respectiv la client acasa.
Costurile acestui serviciu de livrare sunt negociate de restaurant cu cei ce asigura livrarea, platforma respectiva..
Ionut.ion, utilizator
In cazul in care livrarea mancarii se face prin intermediul platformei si nu direct de restraurant,
- ce documente fiscale trebuie sa emita restaurantul si ?
- platforma de livrare emite vreun document?
- ce documente fiscale primeste clientul ?
- cine emite bon fiscal/factura/chitanta?
Va multumesc mult.
Asteptati raspunsul unui utilizator care il stie, eu nu.l cunosc.
Sau... comandati de la dumnealor si vedeti ce factura, acte, va emit.
Restaurantul emite bon fiscal/factura doar pe costul mancarii.Taxa de livrare o incaseaza platforma de delivery.Nu stiu pe aceea daca vi se emite bon fiscal de catre ei(platforma respectiva foodpanda,glovo etc),dar curierul va aduce un bon de comanda cu costul produselor plus taxa de delivery si un bon fiscal doar cu costul produselor emis de catre restaurant.