avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Baza legala privind relatia fiscala dintre restaurant ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Baza legala privind relatia fiscala dintre restaurant si platforma de livrare

Care este legislatia aplicabila care reglementeaza vanzarea din restaurant a preparatelor catre platformele de delivery (glovo, uberfood, foodpanda, etc.)?
Va multumesc.
Ultima modificare: Joi, 28 Mai 2020
mariati, utilizator
Cel mai recent răspuns: misu77 , utilizator 16:39, 28 Mai 2020
Nu cred ca restaurantul vinde direct catre cele de mai sus, ci doar foloseste serviciile lor de livrare, in baza unui contract de prestari servicii, pentru a ajunge mancarea... comandata de client la restaurantul respectiv la client acasa.
Costurile acestui serviciu de livrare sunt negociate de restaurant cu cei ce asigura livrarea, platforma respectiva..
Ultima modificare: Joi, 28 Mai 2020
Ionut.ion, utilizator
In cazul in care livrarea mancarii se face prin intermediul platformei si nu direct de restraurant,
- ce documente fiscale trebuie sa emita restaurantul si ?
- platforma de livrare emite vreun document?
- ce documente fiscale primeste clientul ?
- cine emite bon fiscal/factura/chitanta?
Va multumesc mult.
Asteptati raspunsul unui utilizator care il stie, eu nu.l cunosc.
Sau... comandati de la dumnealor si vedeti ce factura, acte, va emit.
Restaurantul emite bon fiscal/factura doar pe costul mancarii.Taxa de livrare o incaseaza platforma de delivery.Nu stiu pe aceea daca vi se emite bon fiscal de catre ei(platforma respectiva foodpanda,glovo etc),dar curierul va aduce un bon de comanda cu costul produselor plus taxa de delivery si un bon fiscal doar cu costul produselor emis de catre restaurant.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Chitante emise catre persoane fizice ContSters255863 ContSters255863 Efectuez comert la distanta si am livrat cateva bunuri catre persoane fizice, cu incasare pe baza de chitanta realizata electronic. Stiu ca nu a fost bine si ... (vezi toată discuția)
Cand este obligatoriu sa emitem bon fiscal? klm0909 klm0909 Buna ziua, 1. detin un magazin online de vanzare produse electronice si as dori sa stiu daca legislatia ma obliga sa emit bon fiscal pentru fiecare vanzare ... (vezi toată discuția)
Casă de marcat LuciaNeagu LuciaNeagu Bună ziua! Mi-am făcut un PFA și aș vrea să știu dacă este necesară achiziția unei case de marcat, în condiția în care eu toate comenzile le ... (vezi toată discuția)