Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general tva tipografii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

tva tipografii

Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti, ce cota de TVA se aplica de catre tipografii, pentru tiparirea unei carti care are numar ISBN?
Va multumesc
Daca tipografia realizeaza tiparituri cu materiale proprii se considera livrare de bunuri si se plateste:
- 9% TVA pentru carti si manuale (doar cele care au cod ISSN sau ISBN);
- 19% TVA pentru celelalte.
2) Daca tipografia realizeaza tiparituri cu materialele clientului, se considera prestare de servicii si se aplica 19% TVA.
Va multumesc.