Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Alcool . Anulare permis
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Alcool . Anulare permis

In 2016 am am fost surprins beat la volan.
Peste 0.80.
Dupa 3 ani si cateva luni a veni un rechizitoriu in care imi sant aduse la cunostinta ca dosarul meu va fi trimis in instanta si ca am 500 lei cheltuieli judecata(in baza art 274 alin 1).
Sant trimis in judecata in baza art.336 alin 1.
Nu imi permit avocat.
Stie cineva la ce ma pot astepta,sau ce se poate face in asfel de situatii?

In functie de circumstantele savarsirii faptei, de pozitia procesuala si circumstantele dvs personale, va puteti astepta la o pedeapsa cu inchisoarea intre 1 si 3 ani inchisoare cu suspendare (cel mai probabil) sau cu executare si anularea permisului de conducere.
Cristian Costin Miloș, Avocat