Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... mai pot solicita repunerea in termen?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

mai pot solicita repunerea in termen?

Buna ziua,
Am primit o contestatie la executare, dar eu nu eram in localitatea de domiciliu. Am aflat de aceasta contestatie de la admnistartora ulterior, insa nu a vrut sa deschida plicul ci mi-a spus ca este de la executorul respectiv si datele lui de pe plic.Am luat legatura cu executorul, am primit la o data ulterioara pe email actele. Am depus contestatie insa nu am trecut ca doresc si repunerea in termen. Am primit intampinarea si doresc sa trimit raspuns. As dori sa stiu insa daca in acest caz mai pot solicita repunerea intermen sau se respinge ca tardiv. Raportat la data de pe plic ( administratora nu a stiut sa-mi zica ce data era pe el) am depus contestatia peste termenul de 15 zile, raportat la emailul primit de la executor sunt in termen. Multumesc.
Cererea de chemare in judecata se poate modifica pana la primul termen de judecata.
Daca va aflati inainte de primul termen, se poate solicita repunerea in termen printr.o cerere modificatoare a contestatiei.
Cererea de repunere in termen va trebui dovedita: inscrisuri, martori din care sa rezulte ca erati plecat din localitate.