avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Daca o persoana care a patruns prin efractie in lipsa ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Daca o persoana care a patruns prin efractie in lipsa ta pateste un accident fatal poti raspunde penal?

Daca o persoana care a patruns prin efractie in lipsa ta pateste un accident fatal poti raspunde penal?
Ma refer daca tii in casa ceva de genul unei capcane pentru ursi.
Cel mai recent răspuns: Vreausastiumaimulte , utilizator 05:06, 29 Octombrie 2020
Este un subiect sensibil.
Daca nu decedeaza scapati de raspunderea penala dupa cum as pregati eu apararea.
Dar, nu recomand asa ceva din mai multe motive.

In caz de deces situatia ar deveni extrem de complicata...
Ultima modificare: Sâmbătă, 6 Iunie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
daca aveti o justificare pt care capcana de urs se afla in casa, nu raspundeti penal.
[ link extern ] /
Dar daca am in casa alcool metilic si din cauza ca sunt o persoana imprastiata, un cetatean care ar intra prin efractie, oricat s-ar stradui, ar intra in contact in mod repetat cu acesta, ce ar duce la probleme grave de sanatate pe termen lung, implicit si la scurtarea serioasa a sperantei de viata?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Este un subiect sensibil.
Daca nu decedeaza scapati de raspunderea penala dupa cum as pregati eu apararea.
Dar, nu recomand asa ceva din mai multe motive.

In caz de deces situatia ar deveni extrem de complicata...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Varsta copil lasat singur , conform legii alex5 alex5 varsta copil lasat singur . Buna ziua, conform legii (care ?) pana la ce varsta e OBLIGATORIU ca minorul sa fie insotit de un adult , oriunde s-ar afla ... (vezi toată discuția)
Atacul uni caine turdeanu turdeanu Buna ziua, O persoana intra in curtea unei case, deschizand poarta, care nu era blocata, iar proprietarii nu sunt prin preajma. Face cativa pasi in ... (vezi toată discuția)
Raspunderea paznicului pentru fapta animalului MoldovanRaul MoldovanRaul Buna ziua. O parere, va rog, pe urmatoarea speta: Cineva intra cu masina in curtea unui om pentru a aduce pe cineva in vizita. In timp ce astepta in masina pe ... (vezi toată discuția)