Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Daca o persoana care a patruns prin efractie in lipsa ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Daca o persoana care a patruns prin efractie in lipsa ta pateste un accident fatal poti raspunde penal?

Ma refer daca tii in casa ceva de genul unei capcane pentru ursi.
Este un subiect sensibil.
Daca nu decedeaza scapati de raspunderea penala dupa cum as pregati eu apararea.
Dar, nu recomand asa ceva din mai multe motive.

In caz de deces situatia ar deveni extrem de complicata...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
daca aveti o justificare pt care capcana de urs se afla in casa, nu raspundeti penal.
[ link extern ] /
Dar daca am in casa alcool metilic si din cauza ca sunt o persoana imprastiata, un cetatean care ar intra prin efractie, oricat s-ar stradui, ar intra in contact in mod repetat cu acesta, ce ar duce la probleme grave de sanatate pe termen lung, implicit si la scurtarea serioasa a sperantei de viata?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Este un subiect sensibil.
Daca nu decedeaza scapati de raspunderea penala dupa cum as pregati eu apararea.
Dar, nu recomand asa ceva din mai multe motive.

In caz de deces situatia ar deveni extrem de complicata...