Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Mansarda nefinalizata
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Mansarda nefinalizata

Buna ziua...va rog frumos .daca poate cineva sa ma ajute cu un raspuns...problema este asa...acum vreo 7 ani s-a construit o mansarda la blocul nostru unde locuim,insa nu s-a finalaizat nici cu constructia nici cu actele de aceea nu s-a vandut nici un apartament...dar cel mai grav este caci tavanul(acoperisul vechi al blocului nu )este spart si necimentuit,neestetic si in caz de vreun cutremur este foarte periculuos...administratia blocului care este formata dintr-un presedinte de 76 ani si o administratoare de 51 de ani...nu au de gand sa faca ceva in acest sens...as vrea sa intreb...unde pot merge in calitate de locatar sa fac o sesisare..la primarie?mi-e teama ca ma vor ignora si ma vor trimite la naiba..la judecatorie?astept un sfat .Multumesc mult.
Buna ziua,
Cine s-a apucat de constructie si de ce nu au terminat-o?
Au avut Autorizatie de constructie pentru asta?
Dvs. locuiti in aceasta mansarda?
De constructie s-a apucat o firma de constructii...nu stiu exact de ce nu au terminat-o...nu stiu nici daca au avut autorizatie de construire(eu am cumparat apartamentul in urma acestei lucrari)...asociatia spune nu au nici un act sau macar chitanta cu numele acelei firme (eu cred ca s-au facut ceva smecherii intre acea firma si asociatie ptr ca ii citesc frica pe fata presedintelui) ...eu locuiesc la et 4 si deasupra este mansarda...dar problema este ca blocul era inainte de a se construi mandarda..un bloc de 4 et...au spart acoperisul(original)...pentru a face mansarda...au terminat sa zicem apartamentele de la mansarda...in schimb...de 6-7 ani...de cand noi am cumparat acest ap la et 4...nimeni nu a mai venit sa faca scara care duce catre mansarda...astfel a ramas totul o mare tiganie care este si inestetic dar si periculos..........stam cu o ditamai gaura sparta in tavan.si as vrea sa stiu daca as putea sa ma adresez primariei..sau asociatia se face vinovata ptr faptul ca nu isi da interes pentru a termina lucrarile prin orice alt mijloc...nu stiu...vreau sa ma adresez cuiva care poate sa rezolve aceasta problema.
Au vrut sa mai faca* un ban din vanzarea acelei mansarde...
Eu zic sa discutati serios ca presedintele asociatiei sa rezolve* cumva situatia ca daca nu mergeti la primarie si Inspectoratul de Stat in Constructii-I.S.C. si depuneti plangeri
multumesc frumos...mult bine va doresc
Pentru solutionare este necesar sa intelegeti procedura
Pentru executarea de mansarda a fost necesar acordul tuturor proprietarilor deci si al dv ,hotararea adunarii geberale,incheierea de contract de executie mansarda
Initial contactati presedintele de asociatie de proprietari care este reprezentantul legal al asociatiei de proprietari si ar trebui sa detina raportul juridic de executie mansarda cu obligatiile reciproc asumate de catre parti
Administratorul de imobil nu av poate ajuta
Administratorul de imobil este angajatul asociatieid e proprietari cu limita de competeta de executie
Daca la nivelul asociatiei de proprietari va confruntati cu refuz,reticenta de implicare,
sesizati oficial inspectoratul de stat in constructii
Totodata,pentru derulare activitatii asociatiei de proprietari in conformitate cu dispozitiile in vigoare,convocati adunare generala si alegeti echipa manageriala care sa administreze imobilul de locuit in beneficiul locatarilor care le asigura indemnizatia lunara....