Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Structura bloc afectata - nimeni nu isi asuma ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Structura bloc afectata - nimeni nu isi asuma responsabilitati, ce trebuie facut?

Buna ziua,
In urma cu 2 luni, mi-am achizitionat un apartament intr-un bloc vechi la etajul 3, prin "Prima Casa". A doua zi dupa ce m-am mutat, a plouat iar pe peretele din baia de servici si pe peretele din bucatarie a inceput sa curga incontinuu apa (prin baia mica trece coloana de scurgere a apei de pe bloc;peretele de la baia mica este lipit de bucatarie si dormitor). Am luat legatura cu administratorul care mi-a spus sa stau linistita ca problema asta este de 10 ani si ca nu se stie daca se rezolva. Am cerut setarea unei sedinte cu locatarii blocului (blocul are o singura scara) pentru a ma informa de ce se intampla. La sedinta locatarii erau impartiti in 2 tabere: cei care voiau mansardarea blocului (17 persoane din totalul de 19) si cei care nu voiau mansardarea (2 persoane - ambele cu ap la et 4 - stiu ca nu pot fi obligati prin lege). Doar 6 persoane suntem de acord cu acoperirea blocului cu tigla - motive financiare: mansarda gratis iar acoperisul contra cost. Doamnele de la 4 nu vor nici mansarda nici acoperis, chiar daca le ploua in casa. Nimeni nu vrea sa isi asume responsabilitate, chiar daca de 10 ani ploua de la et 4 pana la parter atat prin apartamente cat si pe casa scarii. Nu au chemat niciun instalator sa constate motivul infiltrarii apei; cand am chemat eu, i-am anuntat, dar nimeni nu a dorit sa participe invocand tot felul de motive -plimbarea cainelui la ora respectiva. In ultimul timp apa se infiltreaza prin perete si de pe casa scarii. Nu stiu cum functioneaza asociatiile de locatari; 25 de ani am locuit la casa.
Am nevoie sa fiu sfatuita:
1. Pot cere asiguratorului (platesc asigurare obligatorie la ap timp de 30 de ani) sa ma despagubeasca?
2. Pot face reclamatie la banca ptr ca evaluarea ap nu s-a facut cum trebuie?
3. Cum pot fi obligati d.p.d.v. legal sa accepte construirea acoperisului chiar si contra cost?
4. Daca structura blocului este in pericol, primaria nu ar trebui sa intervina intr-un fel sau altul? Trebuie sa stam la mana unor oameni indiferenti si sa privim cum pica tencuiala prin ap?
Conform art. 14 din Legea nr. 230/2007 proprietarul este obligat să menţină proprietatea sa individuală, apartament sau spaţiu cu altă destinaţie decât aceea de locuinţă, în stare bună, pe propria cheltuială. Niciun proprietar nu poate încălca, afecta sau prejudicia dreptul de proprietate comună sau individuală a celorlalţi proprietari din condominiu.

Art. 34, (1) Administrarea, întreţinerea, investiţiile şi reparaţiile asupra proprietăţii comune sunt în sarcina asociaţiei de proprietari.

Deci asociația de proprietari este obligată să se îngrijească de reparațiile proprietății comune, fiecare locatar fiind obligat la suportarea costurilor proporțional cu cota-parte, iar proprietarii nu se pot opune. Vă recomand să lecturați și acest topic:
www.avocatnet.ro/content/for...
Radu9, utilizator
1-
Am luat legatura cu administratorul care mi-a spus sa stau linistita ca problema asta este de 10 ani si ca nu se stie daca se rezolva.
Aspectul ca problema este veche de 10 ani,probeaza faptul ca vanzatorul cu buna stiinta a scapat de apartament avand in vedere problemele cu care s-a confruntat
A executat o igienizare si a scapat de apartament
Aspectul ca ati vorbit cu administratorul de imobil,nu solutioneaza problemele cu care va confruntati,deoaree administratorul de imobil este angajatul asociatiei de ptoprietari cu limita de competenta de executie
Administratorul de imobil nu are competenta sa dispuna de la sine putere executarea de lucrari la partea comuna
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie care are obligatia sa dispuna masurile necesare bunei functionari a partii comune de constructii si instalatii din condominiu
2-Nu are legatura mansardarea condominiului cu buna functionare a scurgerii pluviale parte comuna
Pentru inlocuirea scurgerii pluviale nu este necesara mansardare,nu este necesara tabla
Un instalator priceput realizeaza o scurgere pluviala prin canalul existent
3-Asigurarea obligatorie nu acopera acest risc=inundatii de la partea comuna instalatii
4-In conditiile date sunteti in impas din cauza ca un apartament prost intretinut dar caruia i s-a dat "o spoiala" a fost evaluat si vandut prin banca si fondul de garantare desi in realitate instalatiile aferente sunt defecte si cauzeaza prejudicii
Va puteti constitui cu pretentii impotriva vanzatorului pentru vicii ascunse
5-Executarea acoperisului nu solutioneaza scurgerea din pereti
6-Daca imobilul are asociatie de proprietari ,primaria nu se implica decat in cazul unui parteneriat de reabilitare energetica
7-Daca doriti sa solutionati problema desfasurati demersuri personale,inlocuiti teava de scurgere pluviala aferent apartamentul dv ,si restul ,lasati reprezentantii asociatiei de proprietari sa beneficieze lunar de indemnizatii fara insa sa exercite cu respect si cu buna credinta obligatiile aferente functiilor
Situatia si problemele cu care va confruntati,mai raspunsul administratorului de imobil ,demonstreaza ca v-ati mutat intr-un bloc unde exista o crasa necunoasterii a legii si un dezinteres din partea locatarilor si a asociatiei a reprezentsntilor acesteia pentru asigurarea bunei functionari a partii comune de constructii si instalatii
Obligatia reparatiei scurgerii pluviale revine exclusiv asociatiei de proprietari,nefiind conditionata de vointa locatarilor
Desfasurati demersuri pentru inlocuirea scurgerii pluviale total sau partial,incheiati asigurare facultativa care sa contina si riscul de inundatie si in cazul nefericit ca se repeta inundatia asiguratorul va acoperii prejudiciul pe care urmeaza sa il recupreze fie de la asociatia de proprietari fie de la proprietarul responsabil
ynocentta a scris:

3-Asigurarea obligatorie nu acopera acest risc=inundatii de la partea comuna instalatii

Asigurarea obligatorie PAD nu acopera acest risc in schimb este acoperit de asigurarea complexa facultativa pe care userul a fost obligat de banca sa o incheie.

In cazul in care veti avea daune din cauza instalatiei comune puteti solicita despagubirea din partea asiguratorului iar acesta se va indrepta impotriva asociatiei de proprietari pentru recuperarea daunei.