Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Declaratie A42xx date privind casele de marcat
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Declaratie A42xx date privind casele de marcat

Buna,
As doir sa stiu cum vor decurge lucrurile dupa conectarea caselor de marcat la ANAF?, contribuabilul sau persoana imputernicita va primi vreo notificare?, va mai trebui depusa declaratiile A42xx pentru firmele care folosesc case de marcat? dar cei care nu folosesc deloc casa marcat pentru ca nu genereaza venituri cu bon fiscal doar cu chitanta?,ma refer ca ai casa de marcat orpita cu totul.
Pentru inceput,doar marii contribuabili trebuie sa-si conecteze casele,pana pe 30 sept.
Apoi,pana pe 31 decembrie, restul. Va trebui sa mergeti cu casa la firma de la care ati cumparat-o si va ajuta ei. Probabil va mai fi vreo taxa.
Cine are casa,dar nu o foloseste, inseamna ca nu lucreaza decat cu persoane juridice. Normal, ar trebui sa scoata memoria fiscala si sa o declare inchisa.
Si ce facem cu declaratia A4200 sau cele relevante caselor de marcat care se depun cu recurenta lunara la Anaf?, va mafi necesar depunerea acestora daca casele de marcat vor fi legate la serverul Anaf?
Aceste declaratii dispar, este logic. Desi, nu toata legislatia romaneasca are logica.
A4200 nu se mai depune. Nu are rost.