Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Schimbare desfacere contract de munca.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Schimbare desfacere contract de munca.

In urma lipsei de comenzi pe viitor, firma aluat decizia sa-mi inceteze contractul pe perioada nedeterminata, din motive imputate angajatorului.
A urmat perioada de preaviz. In perioada de preaviz am gasit in alta parte de angajat. Acum primul angajator solicita sa fac cerere de incetare a contractului cu acordul ambelor parti. Este recomandabil sa fac cererea, nu ma afecteaza cu nimic?
Va afecta daca doreati sa beneficiati de somaj, asa... daca ati gasit un alt loc de munca...
Ati semnat contractul de munca la noul loc?
Da,am semnat, dar am inteles ca o zi nu noi fi acoperit.La vechea firma contractul inceteaza cu vineri, iar la noua firma incep marti. O alta intrebare, daca dupa perioada de 90 de zile de proba, imi opresc contractul - mai beneficiez de somaj?
maricost, utilizator
Beneficiati de somaj numai daca încetarea raportului de muncă are loc în temeiul art. 56 alin. (1) lit. a), b), d), e), g) şi i), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 95 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii sau încetarea raportului de muncă la iniţiativa angajatorului, prin notificare scrisă, în temeiul art. 31 alin. (3) din Legea nr. 53/2003.