Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... După cât timp îmi pot recupera permisul sau când ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

După cât timp îmi pot recupera permisul sau când mă pot apuca de școala de șoferi?

Ora estimata: 09:00
Complet: Complet 1 penal+spec.prop.int,minori,anticoruptie
Tip solutie: Condamnare
Solutia pe scurt: În baza art.396 al.1,2 C.pr.pen, condamnă pe inculpatul , la pedeapsa de 1 (un) an şi 8 (opt) luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii prev. de art.336 al.1 Cod penal cu aplicarea art.396 al.10 C.pr.pen. (faptă săvârşită la data de ). În baza art.66 alin.1 lit.a,b C.pen, interzice inculpatului, ca pedeapsă complementară, exercitarea drepturilor de a fi ales într-o instituţie publică sau în orice altă funcţie publică şi de a ocupa o funcţie ce implică exerciţiul autorităţii de stat, pe o perioadă de 2 ani, în condiţiile prev. de art.68 C.pen. În baza art.65 alin.1 raportat la art.66 alin.1 lit. a,b C. pen interzice inculpatului, ca pedeapsă accesorie, exercitarea dreptului de a fi ales într-o instituţie publică sau în orice altă funcţie publică şi de a ocupa o funcţie ce implică exerciţiul autorităţii de stat, pe durata şi în condiţiile prevăzute de art.65 Cod penal. În temeiul art.91 Cod penal dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere. Fixează termen de supraveghere 2 ani de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri. Conform art.93 alin.1 Cod penal, pe durata termenului de supraveghere, condamnatul trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de probaţiune la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art.93 alin.2 lit.b C.pen. obligă inculpatul să frecventeze un program de reintegrare socială derulat de Serviciul de probaţiune sau organizat în colaborare cu instituţii din comunitate. Potrivit art.93 alin.3 Cod penal, pe parcursul termenului de supraveghere, obligă pe inculpat să presteze muncă neremunerată în folosul comunităţii pentru o perioadă de 60 de zile în cadrul ..... sau ..... instituţia urmând a fi aleasă de consilierul de probaţiune, afară de cazul în care, din cauza stării de sănătate, nu poate presta această muncă. Conform art.94 alin.3 Cod penal, Serviciul de Probaţiune va lua măsurile necesare pentru a asigura executarea obligaţiilor prevăzute de art. 93 alin. 2 lit.b, al.3 Cod penal. Potrivit art.404 alin.2 Cod procedură penală şi art.91 alin.4 Cod penal, atrage atenţia inculpatului asupra dispozi?iilor art.96 Cod penal, în sensul revocării suspendării executării pedepsei sub supraveghere în cazul nerespectării măsurilor de supraveghere, a obligaţiilor impuse sau în cazul săvârşirii de noi infracţiuni în cursul termenului de supraveghere. Conform art.272 alin.1 şi art.274 alin.1 Cod procedură penală obligă pe inculpatul ......... la plata către stat a sumei de 750 lei, cu titlu de cheltuieli judiciare avansate. Cu drept de apel în 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 17.06.2020.
Document: Hotarâre 802/2020 17.06.2020
Din ce vad, nu vi s a aplicat si 66 alin 1 lit. i CP (adica, posibilitatea de a vi se aplica interdictia de a conduce pe o durata mai mare de 1 an), deci trebuie sa treaca 1 an de cand ramane definitiva, astfel cum prevede codul rutier.
Deocamdata, urmeaza sa vi se comunice minuta, posibilitatea de a face apel, ori dvs, ori parchetul, in 10 zile de cand se comunica fiecaruia.
Daca nu declara nimeni apel, ramane definitiva la data expirarii celor 10 zile. Altfel, cand se da solutia in apel.
Permisul va fi anulat (daca se mentine aceasta solutie) si veti sustine un nou examen.

Duca Oana, Avocat
Săru'mâna, d-na avocat să înțeleg că nu trebuie să aștept să treacă suspendarea (1 an și 8 luni)/perioada de supraveghere(2 ani), ci doar 1 an de când soluția rămâne definitivă?

Duca Oana a scris:

Din ce vad, nu vi s a aplicat si 66 alin 1 lit. i CP (adica, posibilitatea de a vi se aplica interdictia de a conduce pe o durata mai mare de 1 an), deci trebuie sa treaca 1 an de cand ramane definitiva, astfel cum prevede codul rutier.
Deocamdata, urmeaza sa vi se comunice minuta, posibilitatea de a face apel, ori dvs, ori parchetul, in 10 zile de cand se comunica fiecaruia.
Daca nu declara nimeni apel, ramane definitiva la data expirarii celor 10 zile. Altfel, cand se da solutia in apel.
Permisul va fi anulat (daca se mentine aceasta solutie) si veti sustine un nou examen.

Manole1998, utilizator
Corect!

Manole1998 a scris:

Săru'mâna, d-na avocat să înțeleg că nu trebuie să aștept să treacă suspendarea (1 an și 8 luni)/perioada de supraveghere(2 ani), ci doar 1 an de când soluția rămâne definitivă?

Duca Oana a scris:

Din ce vad, nu vi s a aplicat si 66 alin 1 lit. i CP (adica, posibilitatea de a vi se aplica interdictia de a conduce pe o durata mai mare de 1 an), deci trebuie sa treaca 1 an de cand ramane definitiva, astfel cum prevede codul rutier.
Deocamdata, urmeaza sa vi se comunice minuta, posibilitatea de a face apel, ori dvs, ori parchetul, in 10 zile de cand se comunica fiecaruia.
Daca nu declara nimeni apel, ramane definitiva la data expirarii celor 10 zile. Altfel, cand se da solutia in apel.
Permisul va fi anulat (daca se mentine aceasta solutie) si veti sustine un nou examen.

Vă mulțumesc din suflet!

Duca Oana a scris:

Corect!

Manole1998 a scris:

Săru'mâna, d-na avocat să înțeleg că nu trebuie să aștept să treacă suspendarea (1 an și 8 luni)/perioada de supraveghere(2 ani), ci doar 1 an de când soluția rămâne definitivă?

Duca Oana a scris:

Din ce vad, nu vi s a aplicat si 66 alin 1 lit. i CP (adica, posibilitatea de a vi se aplica interdictia de a conduce pe o durata mai mare de 1 an), deci trebuie sa treaca 1 an de cand ramane definitiva, astfel cum prevede codul rutier.
Deocamdata, urmeaza sa vi se comunice minuta, posibilitatea de a face apel, ori dvs, ori parchetul, in 10 zile de cand se comunica fiecaruia.
Daca nu declara nimeni apel, ramane definitiva la data expirarii celor 10 zile. Altfel, cand se da solutia in apel.
Permisul va fi anulat (daca se mentine aceasta solutie) si veti sustine un nou examen.