Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Recuperare bani de la asigurator !
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Recuperare bani de la asigurator !

Buna ziua . Fratele meu a fost lovit de un participant in trafic neacordandu-i prioritate ,problema lui nu este aici ,problema este cu cei de la servici auto ,dansi ii fac masina dar pe cheltuiala lui urmand sa-si recupereze bani de la asigurator euroins , ceea ce ii se pare absurd in loc sa-si recupereze service auto de la asigurator! Un sfat imi puteti da pentru a recupera bani . Nu stiu daca m-am facut inteles ! Va multumesc frumos !
Buna ziua,
Daca fratele dvs. avea asigurare obligatorie valabila, atunci service-ul auto trebuie sa recupereze contravaloarea reparatiilor de la asigurator.
Daca are astfel de probleme cu unitatea de reparatii auto, sa caute o alta unitate!!!
Daca asiguratorul refuza sa plateasca este o problema pe care trebuie sa o rezolve, pe cale juridica, service-ul cu asiguratorul.
Multumesc frumos ! O zi buna .
“Daca fratele dvs. avea asigurare obligatorie valabila, atunci service-ul auto trebuie sa recupereze contravaloarea reparatiilor de la asigurator. “
Greșita explicație!
1. Nu are treaba RCA. ul păgubitului
2 Sunt service-uri care nu au decontare directa si atunci aveti de ales:
a).sa plătiți din buzunar reparația si in 30 de zile de la depunerea actelor la asigurator primiți banii;
b). căutați un service care are decontare directa cu asiguratorul;
PS eu am ales prima varianta si a fost ok.
Marius Emil, utilizator
Domnule Emil explicatia gresita o dai dumneata.Service-ul ce nu are colaborare directa cu asiguratorul face niste lucrari de mantuiala si dubioase.Corect este sa caute un service ce colaboreaza cu asigurarea.

danyel4269 a scris:

Service-ul ce nu are colaborare directa cu asiguratorul face niste lucrari de mantuiala si dubioase

Dati-mi voie sa va contrazic, nu orice service bun are relatii contractuale cu orice asigurator. Mai ales cu cei care au un istoric de rau platnici, etc. Si euroins nu au un istoric foarte bun pe daune.