Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Recuperare bani de la asigurator !
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Recuperare bani de la asigurator !

Buna ziua . Fratele meu a fost lovit de un participant in trafic neacordandu-i prioritate ,problema lui nu este aici ,problema este cu cei de la servici auto ,dansi ii fac masina dar pe cheltuiala lui urmand sa-si recupereze bani de la asigurator euroins , ceea ce ii se pare absurd in loc sa-si recupereze service auto de la asigurator! Un sfat imi puteti da pentru a recupera bani . Nu stiu daca m-am facut inteles ! Va multumesc frumos !
In Romania, cel mai bun istoric il au cei care va iau banii, nu cei care trebuie sa va dea bani...
Va multumesc tuturor !
}n general service-urile serioase se feresc să încheie contracte de colaborare cu societățile de asigurare din 2 motive:
- societățile de asigurare nu plătesc la timp contravaloarea reparațiilor efectuate
- societățile de asigurare nu sunt de acord cu valoarea devizului de reparație întocmit de service.
Service-ul este o unitate prestatoare de servicii, Service-ul nu are nicio calitate în litigiul dintre păgubit (beneficiarul despăgubirii) și societatea de asigurare (plătitorul despăgubirii). Având în vedere cele arătate mai înainte este de înțeles metoda aplicată de service pentru ca să nu rămână cu lucrarea neplîtită total sau parțial.
ing. Ioan Ciobanu
Societatile de asigurari nu sunt de acord cu valoarea devizului de reparație întocmit de service in general, ca politica de firma. Sunt de acord doar sa le platiti asigurarea, sunt specializati pe incasari, nu pentru plati. Ei probabil isi cumpara iahturi / masini / *afectiune*, iar noi umblam de colo-colo. Sau credeati/sperati ca este altfel ? A... si mai este un aspect - este obligatoriu, prin lege, sa hraniti aceste guri hulpave.
sadrian, utilizator
Buna dimineata ,
Fratele meu a rezolvat fara sa plateasca sau sa recupereze vreun ban in instanta . Va ascultat sfatul a cautat alt service ,miercuri a dus-o , si astazi a ridicat masina fara probleme ! Va multumesc tuturor !