Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... lipsa rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

lipsa rovinieta

Pe 19.06.2020 am primit in cutia de scrisori pv de const a contraventiei lipsa rovinieta in data de 06.02.2020 .Constatarea sa facut pe data de 18.05.2020. Pot contesta amenda ca din data savarsiri faptei respectiv 06.02 .pana in data comunicari pv 19.06 2020 au trecut cele 4 luni pentru prescriere sau trebuie sa treaca 4 luni pana la constatare. Multumesc.
In total sunt 6 luni ca sa poata fi prescrisa amenda, nu 4 luni. 4 luni sunt doar pentru constatare, 2 pentru comunicare. Nu a fost depasit termenul.
Multumesc.

Legea nr. 60/2018 pentru modificarea și completarea art. 9 din Ordonanța Guvernului nr. 15/2002 privind aplicarea tarifului de utilizare și a tarifului de trecere pe rețeaua de drumuri naționale din România.
4. După alineatul (9) se introduc două noi alineate, alineatele (10) și (11), cu următorul cuprins:
(10) Aplicarea sancțiunii amenzii contravenționale se prescrie în termen de 4 luni de la data săvârșirii faptei.
După alineatul (9) se introduc două noi alineate, alineatele (10) şi (11), cu următorul cuprins:
"(10) Aplicarea sancţiunii amenzii contravenţionale se prescrie în termen de 4 luni de la data săvârşirii faptei.
(11) Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere - S.A. asigură accesul utilizatorilor la baza de date pentru verificarea existenţei şi valabilităţii rovinietei şi peajului."

In momentul constatarii de catre operator se aplica si sanctiunea. Nu trebuie depasite cele 4 luni intre data savirsirii si data cind operatorul constata si aplica sanctiunea. Deci nu ati aratat nimic nou.