avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie minim garantată 2020
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie minim garantată 2020

Buna ziua,

Ma puteti ajuta cu informatii despre pensia minima garantata la acest moment (2020)?

Este vorba despre o persoana (de sex feminin), nascuta in anul 1961 si care a cotizat numai 9 ani?

Sub incidenta carei legi este acest caz? Inteleg ca nu va primi pensie ci numai un ajutor social? Daca da, la ce varsta si despre ce suma vorbim.

Multumesc

Cel mai recent răspuns: B0gdan84 , utilizator 09:11, 29 Iunie 2020
Nu poate beneficia de pensie de bătrânețe, dacă nu are stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Multumesc pentru raspuns dar in mod sigur daca are peste 10 ani poate beneficia de pensie, cf legii 127/2019. Intrebarea este pentru cei ce nu au acei 10 ani ce variante exista, si sub ce lege intra?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata aangy20 aangy20 Buna seara, As dori sa stiu daca o persoana de sex feminin (este vorba de mama mea) nascuta la data de 14.05.1961 si cu o vechime de 38 de ani (data ... (vezi toată discuția)
Data pensionarii.... czerankati czerankati Buna , m-am nascut la 17 sept 1961 , am vechime in munca 37 ani , din care in grupa a II-a 20 ani si 11 luni.As vrea sa stiu , cand ma pot pensiona ? Sunt ... (vezi toată discuția)
Penalizare pensionare anticipata tuilleries tuilleries Buna ziua. Am varsta de 58 de ani, 35 ani vechime. Care este penalizarea daca doresc sa depun dosarul pentru pensionare anticipata? Ce vechime ar trebui sa ... (vezi toată discuția)