Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie minim garantată 2020
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie minim garantată 2020

Buna ziua,

Ma puteti ajuta cu informatii despre pensia minima garantata la acest moment (2020)?

Este vorba despre o persoana (de sex feminin), nascuta in anul 1961 si care a cotizat numai 9 ani?

Sub incidenta carei legi este acest caz? Inteleg ca nu va primi pensie ci numai un ajutor social? Daca da, la ce varsta si despre ce suma vorbim.

Multumesc

Nu poate beneficia de pensie de bătrânețe, dacă nu are stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Multumesc pentru raspuns dar in mod sigur daca are peste 10 ani poate beneficia de pensie, cf legii 127/2019. Intrebarea este pentru cei ce nu au acei 10 ani ce variante exista, si sub ce lege intra?