Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratia unica bonificatie erori
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratia unica bonificatie erori

Am depus declaratia unica in 2019, venituri sub salariul minim, cu optiunea sa platesc CASS (sanatatea).
Am depus declaratia unica cu venitul estimat pe anul 2020. Este valida.
Cand am depus in iunie 2020 declaratia unica cu bonificatia imi da eroare deoarece eu nu am CAS (contributii la pensii) declarat initial. Eu am numai venituri sub minim si optional sanatatea.
Versiunea declaratiei unice depuse cu bonificatia este: Versiune: A4.0.0/ 10.06.2020

Au fost identificate urmatoarele ERORI:
E: oblig_realizat (1)
eroare regula: R_NO_DATA_cass_datorat: Nu exista declaratie depusa cu cass_datorat!
Am depus declaratia unica in 2019 fara bonificatie.
Am depus azi declaratia unica in toate variantele (6 cu erori ) si a saptea a fost valida.
La cea valida am bifat la anul 2019 optiunile:
a) Declaraţie rectificativă privind Capitolul I si
b) Declarație pentru aplicarea bonificației în cazul contribuabililor care au optat pentru plata
contribuției de asigurări sociale sau a contribuției de asigurări sociale de sănătate potrivit art.148 alin. (3), respectiv art.180 din Codul fiscal

S-a autobifat;
SUBSECȚIUNEA I.5.2 Sumarul obligaţiilor datorate de persoanele fizice care obțin venituri anuale pentru care există obligația completării și depunerii numai a declarației prevăzute la art.120 din Codul fiscal, precum și de persoanele fizice care au optat în anul 2019 pentru plata contribuției de asigurări sociale sau a contribuției de asigurări sociale de sănătate potrivit art.148 alin.(3), respectiv art.180 din Codul fiscal

Mai jos am introdus sumele cu bonificatie, numai pentru sanatate (CASS):
I.5.2.Sumarul obligaţiilor datorate de persoanele fizice care obțin venituri anuale pentru care există obligația completării și depunerii numai a declarației prevăzute la art.120 din Codul fiscal, precum și de persoanele fizice care au optat în anul 2019 pentru plata contribuției de asigurări sociale sau a contribuției de asigurări sociale de sănătate potrivit art.148 alin.(3), respectiv art.180 din Codul fiscal.

Am rectificat pentru anul 2019 numai CASS cu bonificatie, nu si impozitul pe venit cu bonificatie (dadea eroare de validare pe recipisa)
Voi depune inca o declaratie rectificativa pentru 2019, in care sa prind numai bonificatia pentru impozit.
Voi bifa alternativ optiunea:
Declarație pentru aplicarea bonificației în cazul contribuabililor care obțin venituri anuale pentru care există obligația completării și depunerii numai a declarației prevăzută la art.120 din Codul fiscal
Am depus declaratia unica cu bonificatia pentru impozit si am rectificat numai impozitul pe 2019. Documentul este valid.
Am rezolvat bonificatia prin depunerea a doua declaratii rectificative pentru anul 2019.

Am venituri numai din chirii pentru o singura locatie.
nuc23, utilizator