Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Reglare sold cont 5311-caserie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Reglare sold cont 5311-caserie

Buna seara,
Am o firma care a incasat cash 4800lei pe firma, administratorul societatit si-a insusit suma in scop personal fara acte justificative ptr contabilitate. Cum as putea sa " curat" din soldul conultui 5311 aceasta suma?,mentionez ca firma este platitor de imp pe venit 3%. Care ar fi demersurile corecte si notele cbtile aferente?
george-neagu, moderator
Bună ziua. Eu vă ofer două variante, dar mai bine ati aștepta și alte opinii.
Din câte am cercetat, soluția ar fi ori înregistrarea sumei pe contul avansuri de trezorerie, ori în cazul în care s-a făcut o creditare anterioară, să faceți o restituire creditare.
Succes!
P. Marcel, utilizator
Nu se poate să descărcăm contul CASA , fără să avem un document justificativ .Patronul trebuie să confirme printr-un document că a ridicat acei bani .Altfel suma se inregistrează in contul 495 Operatiuni in curs de lamurire și in mod normal trebuie dat explicații despre sumele inregistrate in acest cont cu ocazia intocmirii fiecărui bilanț .Se urmăresc in mod deosebit aceste sume .