Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Politica retur ochelari vedere
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Politica retur ochelari vedere

Buna ziua,
In urma unui consult oftalmologic am primit o retea de ochelari gresita. Exista vreo lege prin care sa ii pot restitui sau prin care sa trag clinica la raspundere? Singurul lucru pe care il vreau e contravaloarea ochelarilor, pentru a putea face perechea noua.
Vă sfătuiesc să dicutați cu cei care v-au prescris rețeta și să le explicați că ochelarii prescriși de ei nu vă ajută. Și, în consecință, doriți să primiți contravaloarea lor, în caz contrar vă puteți adrersa către cei de la Protceția consumatorului. Le spuneți și acest lucru ca să înțeleagă și se poate să înțeleagă, că nu cred că vor nici publicitate negativă. Eu am avut o astfel de experiență, în final nu am mai achitat ochelariii, de fapt lentilele respective puse pe rame personale, nici nu i-am putut folosi, desigur, însă le-am lăsat avansul plătit. O soluție de compromis se poate găsi dacă reușiți să fiți convigătoare.
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator

AlexandraS1 a scris:

Buna ziua,
In urma unui consult oftalmologic am primit o retea de ochelari gresita. Exista vreo lege prin care sa ii pot restitui sau prin care sa trag clinica la raspundere? Singurul lucru pe care il vreau e contravaloarea ochelarilor, pentru a putea face perechea noua.

Ati primit reteta de ochelari de la medic. E greseala acestuia. Puteti sa l contactati in legatura cu asta,insa va fi greu... dvs trebuia sa va dati seama la consult ca nu vedeti prea bine cu lentilele acelea de proba. Nu prea aveti ce sa faceti.