avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Legea 129/2019 pentru ONG-uri
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Legea 129/2019 pentru ONG-uri

Bună ziua!

Potrivit Legii 129/2019 privind prevenirea și combaterea spălării banilor și finanțării terorismului, este necesară o adaptare a actelor constitutive ale unui ONG, în conformitate cu această lege. Eu nu am siguranța că documentele fondatoare ale organizației trebuie schimbate, în cazul nostru. Dacă unul dintre asociați și-a schimbat domiciliul, adică adresa din CI este acum alta decât cea din actul constitutiv, atunci trebuie să facem adaptarea respectivă? Sau este suficient că am trimis declarația la Ministerul Justiției? Dacă este necesară adaptarea acelor documente, la dosarul de la judecătorie, depunem și declarația respectivă? Art. 63 din Legea 129: În termen de 12 luni de la intrarea în vigoare a prezentei legi, asociațiile și fundațiile au obligația completării documentelor conform cerințelor. La art.7/al(2)/lit. c^2), documente necesare la judecătorie pentru înscriere (în cazul nostru, actualizare), se menționează o declarație pe propria răspundere, în formă autentică. Dacă este vorba de acea declarație vizând beneficiarii reali, pe care am trimis-o la Ministerul Justiției, în cazul în care autentificarea s-a realizat în ianuarie, declarația mai este valabilă? Pentru că, de la notar, am luat declarația în dublu exemplar. Dacă, la judecătorie, depunem săptămâna următoare dosarul, declarația nu este expirată? Dacă, la judecătorie, se finalizează dosarul nostru după 15 august, se socotește că nu ne-am încadrat în timpul prevăzut în lege? Este posibil să fie respins după 15 august și, atunci, să pice totul?
Pe de altă parte, reprezentanții unor ONG-uri consideră că noile prevederi legale (Legea nr. 108/2020) scutesc ONG-urile atât de modificarea documentelor fondatoare, cât și de declarația ce vizează beneficiarii reali, ceea ce, din punctul meu de vedere, nu este real.
Pentru cele de mai sus, vă rog să ne ajutați cu răspunsuri elucidante.
Actele adiționale, pentru modificarea documentelor constitutive, în raport cu legislația menționată, trebuie atestate sau autentificate? Și trebuie doar acte adiționale sau pot fi depuse statul și actul constitutiv în variantele modificate?

Mulțumim anticipat!
Ultima modificare: Marți, 7 Iulie 2020
Morgiana, utilizator
Cel mai recent răspuns: radumititean , utilizator 04:18, 10 Octombrie 2020
După cum apare scris în Legea nr. 108/2020 se înţelege că se aplică doar pentru persoanele juridice înregistrate la Registrul Comerţului. Aşa că nu vizează ONG-urile.
Aveţi mai jos un link legat de ceea ce a răspuns Ministerul Justiţiei şi ONPCSB la întrebările legate de semnificaţia terminologiei "beneficiar real" pentru asociaţii:

[ link extern ] /
ONG trebuie in continuare sa depuna declaratia aia anuala - nou termen pt 2020 este 1 noiembrie, si ramane discutabil ce inseamna "de cate ori intervin modificari" ca o modificare de domiciliu sau nume nu ar trebui vazuta ca modificare ce necesita o noua declaratie prividn beneficiarii reali.... la fel o simpla modiicare de lista membri sau de date de identificare a unui membru nu ar trebui sa necesite imediata operare prin judecatorie, ci doar periodic de ex., o data pe an sau cand se fac si alte modificari.... insa legea nu precizeaza ceva clar, nici nu da vreun termen....

PROBLEMA AFISARE CONTINUT MESAJ 3264013

ONG trebuie in continuare sa depuna declaratia aia anuala - nou termen pt 2020 este 1 noiembrie, si ramane discutabil ce inseamna "de cate ori intervin modificari" ca o modificare de domiciliu sau nume nu ar trebui vazuta ca modificare ce necesita o noua declaratie prividn beneficiarii reali.... la fel o simpla modiicare de lista membri sau de date de identificare a unui membru nu ar trebui sa necesite imediata operare prin judecatorie, ci doar periodic de ex., o data pe an sau cand se fac si alte modificari.... insa legea nu precizeaza ceva clar, nici nu da vreun termen....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nelamurire privind declararea beneficiarului real intr-o asociatie in 2023 leonardmihael leonardmihael Buna ziua, Sunt presedintele unui ONG (Asociatie) fondat in 2011. In prezent ma confrunt cu urmatoarele neclaritati cu privire la declararea beneficiarului ... (vezi toată discuția)
Modificări og 26 / 2000 privind asociațiile și fundațiile prin legea 129 / 2019 radumititean radumititean Recent au aparut modificari importante in Ordonanta Guvernului nr. 26 / 2000 cu privire la asociatii si fundatii, prin art.53 din Legea 129 / 2019, intrata in ... (vezi toată discuția)
Declaratii ong bogdandan85 bogdandan85 Buna ziua, aveti idee de legea 129/2019 unde asociaţiile şi fundaţiile trebuie să comunice Ministerului Justiţie, printr-o declaraţie autentică ... (vezi toată discuția)