Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot mostenitorii sa deschida un proces de uzucapiune ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot mostenitorii sa deschida un proces de uzucapiune in numele raposatului?

Bună dimineața.

Da. Dumneavoastră acționați în nume propriu, solicitând constatarea uzucapiunii, prin joncțiunea posesiilor asupra imobilului respectiv.
Totuși, acțiunea este una destul de complexă, sens în care vă sfătuiesc să apelați la serviciile unui avocat.

Cu stimă,
Av. Hulea Ionuț-Marius
Buna ziua,

Succesorii pot invoca jonctiunea posesiilor, anume unirea posesiei exercitate de autorii decededat cu unuirea posesiei exercitate de ei.

Posesiile trebuie sa fi utile, publice, continue, sub nume de proprietar.

Posesia, ca element al situatiei de fapt, poate fi demonstrata prin orice mijloc de proba.(inscrisuri, martori).

Solicitati un istoric de rol fiscal, de la PRIMARIE, precum si situatia juridica a terenului.

Dumneavoastra veti dobandi dreptul de proprietate, nu cel decedat.(acesta nu are calitate procesuala activa, aceasta incetand la momentul decesului sau ).

Dreptul de proprietate va fi constatat in mod retroactiv, de la data exercitarii posesiei.

Uzucapiunea reprezinta o modalitate originara de dobandire a dreptului de proprietate, o dovada absoluta a dobandirii dreptului de proprietate,sunt aplicabile prevederile vechiului Cod civil.

O zi frumoasa,

av .Stoica Ioana