avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot mostenitorii sa deschida un proces de uzucapiune ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot mostenitorii sa deschida un proces de uzucapiune in numele raposatului?

Pot mostenitorii sa deschida un proces de uzucapiune in numele raposatului?
Bună dimineața.

Da. Dumneavoastră acționați în nume propriu, solicitând constatarea uzucapiunii, prin joncțiunea posesiilor asupra imobilului respectiv.
Totuși, acțiunea este una destul de complexă, sens în care vă sfătuiesc să apelați la serviciile unui avocat.

Cu stimă,
Av. Hulea Ionuț-Marius
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

Succesorii pot invoca jonctiunea posesiilor, anume unirea posesiei exercitate de autorii decededat cu unuirea posesiei exercitate de ei.

Posesiile trebuie sa fi utile, publice, continue, sub nume de proprietar.

Posesia, ca element al situatiei de fapt, poate fi demonstrata prin orice mijloc de proba.(inscrisuri, martori).

Solicitati un istoric de rol fiscal, de la PRIMARIE, precum si situatia juridica a terenului.

Dumneavoastra veti dobandi dreptul de proprietate, nu cel decedat.(acesta nu are calitate procesuala activa, aceasta incetand la momentul decesului sau ).

Dreptul de proprietate va fi constatat in mod retroactiv, de la data exercitarii posesiei.

Uzucapiunea reprezinta o modalitate originara de dobandire a dreptului de proprietate, o dovada absoluta a dobandirii dreptului de proprietate,sunt aplicabile prevederile vechiului Cod civil.


O zi frumoasa,

av .Stoica Ioana

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Uzucapiune daniel_fergusson daniel_fergusson buna ziua. din anii ´50 (fara probe documentale) bunica mea a avut in posesie un teren fara acte, alaturi de cel in proprietate. in 2006 sau facut ... (vezi toată discuția)
Drept de uzucapiune teren??? CosZ CosZ Am moștenit un teren de 700 m2 impreuna cu sora mea. Terenul in realitate masoara 810 m2. Sora mea si a vandut partea si eu am ramas cu 400 m. Nu ma inteleg ... (vezi toată discuția)
Titlu de proprietate pentru imobilele moștenite merlusca merlusca Locatie:sat Macaresti,com.Prisacani,parinti decedati ,nu au Titlu de proprietate.Copii:doua fete.Dorim sa vindem casa si pamantul mostenit,de unde trebuie sa ... (vezi toată discuția)