Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... pot deveni avocat?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

pot deveni avocat?

A LUCRAT 19 ANI IN POLITIE. AM STUDII JURIDICE.POT DEVENI AVOCAT?
Iata ce prevede Legea 51/1995, modificata in anul 2008
Art. 16. - (1) Primirea în profesie se obţine numai pe baza unui examen la nivel naţional organizat de U.N.B.R, potrivit prezentei legi şi Statutului profesiei de avocat.
(2) Abrogat.
(3) Abrogat.
__________
Alineatul (1) a fost modificat prin art. I pct. 6 din O.U.G. nr. 159/2008.
- Alineatele (2) şi (3) au fost abrogate prin art. I pct. 7 din O.U.G. nr. 159/2008.
Va inscrieti si dati examen
Daca promovati examenul de admitere in Barou, da, puteti devenii avocat.
Un subiect asemanator celui deschis de dvs a mai fost abordat recent , pentru a-l putea vizualiza puteti accesa linkul de mai jos:
www.avocatnet.ro/content/for...