avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... pot deveni avocat?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

pot deveni avocat?

A LUCRAT 19 ANI IN POLITIE. AM STUDII JURIDICE.POT DEVENI AVOCAT?
Cel mai recent răspuns: ContSters67773 , utilizator 02:21, 18 Decembrie 2009
Iata ce prevede Legea 51/1995, modificata in anul 2008
Art. 16. - (1) Primirea în profesie se obţine numai pe baza unui examen la nivel naţional organizat de U.N.B.R, potrivit prezentei legi şi Statutului profesiei de avocat.
(2) Abrogat.
(3) Abrogat.
__________
Alineatul (1) a fost modificat prin art. I pct. 6 din O.U.G. nr. 159/2008.
- Alineatele (2) şi (3) au fost abrogate prin art. I pct. 7 din O.U.G. nr. 159/2008.
Va inscrieti si dati examen
Daca promovati examenul de admitere in Barou, da, puteti devenii avocat.
Un subiect asemanator celui deschis de dvs a mai fost abordat recent , pentru a-l putea vizualiza puteti accesa linkul de mai jos:
www.avocatnet.ro/content/for...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cind se mai sustine examen de intrare in avocatura? la ce perioade? glo glo cind se mai sustine examen de intrare in avocatura? la ce perioade?pentru ca as dori sa dau si eu examen .multimesc (vezi toată discuția)
Stie cineva daca te mai accepta anul acesta ca si avocat definitiv daca ai 5 ani ca si jurist? ContSters86775 ContSters86775 Buna Stie cineva daca in noile conditii te mai accepta ca si avocat definitiv daca ai 5 ani ca si jurist conform legii avoacaturii eu zic ca ... (vezi toată discuția)
Cu vechime peste 5 ani sunt sau nu av. definitiv avocat&mediator avocat&mediator Am intrat anul acesta in barou, iar de la barou mi se spune ca de anul acesta totzi admisii sunt avocatzi stagiari. Lucrez in M.I. iar un coleg de-al meu a ... (vezi toată discuția)