Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Comanda online incompleta
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Comanda online incompleta

Buna ziua, am comandat online 4 furtune de vacuum pentru masina. Pe site scria ca au o lungime de 2m. Am fost sunat ca sunt disponibile doar 3 bucati (6m). Am acceptat, iar la deschiderea coletului, am constatat ca mi-au fost trimisi doar 3m, adica 1 furtun intreg de 2m, plus o jumatate. Factura contine explicit 3 bucati a cate 2 m. Problema este ca am platit pentru 6 m. Contactand magazinul, mi s-a raspuns ca e gresita dimensiunea afisata pe site. Pretul este, totusi, printre cele mai ridicate de pe piata. Ce pot sa fac? Daca returnez produsele, cum dovedesc ca am primit doar jumatate din comanda si sa fiu sigur ca primesc banii inapoi. De asemenea, in aceste cazuri, nu ar fi normal ca vanzatorul sa plateasca treansportul, fiind greseala lui? Multumesc
cereti mai intai corectarea facturii, apoi returnati produsul conform facturii corectate. Daca vanzatorul nu-si asuma greseala (chiar daca o recunoaste), va puteti judeca cu el, dar dureaza. Asa ca mai simplu e sa platiti transportul returului