avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cadastru separat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cadastru separat

Buna ziua.In urma cu 10 ani,in urma decesului parintilor,am mostenit o casa cu 2300 mp intravilan.Succesiunea s-a facut prin instanta,iar prin sentinta definitiva mie mi-a revenit casa si 1600 mp,iar sorei mele 700 mp teren intravilan.La inceputul lunii iunie 2020 am contactat o firma de cadastru pentru intabulare in vederea vanzarii imobilului.Am stabilit pretul(1200 lei+transportul la locatie+600 lei taxa de urgenta.Azi 16.07.2020 ma suna cadastristul ca trebuie sa mai platesc 600 lei -cadastru separat pentru cei 700 mp ai sora-mi.
Va intreb,este normal sa platesc aceasta suma in plus,cadastrul nu se face pe toata suprafata in cauza-2300mp?.
Mentionez ca intelegerea s-a facut telefonic,fara contract,cu banii platiti anticipat pentru lucrare(eu locuiesc la 400 km distanta de imobilul in cauza).
Va multumesc!

Alte discuții în legătură

Probleme cu notarii si primaria . in 1979 si 1983 notarii au ... Broscuta2024 Broscuta2024 Probleme cu notarii si Primaria . In 1979 si 1983 notarii au mentonat in mod eronat in certificatele de mostenitor o suprafata de 240 mp, desi la Primarie ... (vezi toată discuția)
De ce notarii nu tin cont de titlurile de proprietate ? am titlul ... skoda2022 skoda2022 De ce notarii nu tin cont de titlurile de proprietate ? Am titlul de proprietate si act de vanzare cumparare pe apartamentul care a fost al parintilor mei. De ... (vezi toată discuția)
X doreste sa vanda o casa cu curtea/gradina aferenta mostenire ... Constantin Brancoveanu Constantin Brancoveanu X doreste sa vanda o casa cu curtea/gradina aferenta mostenire de la parinti. 1. Conform titlului de proprietate, terenul are 1800 mp, in urma masuratorilor ... (vezi toată discuția)