Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua am o nelamurire in momentul de fata sunt pe ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua am o nelamurire in momentul de fata sunt pe somaj daca ...

Buna ziua am o nelamurire in momentul de fata sunt pe somaj daca ma angajezi inapoi la fostul meu loc de munca cu contract determinat dar cu 4 ore si sefii mei mai au o afacere la care vor sa ma angajeze tot cu 4 ore sunt doua firme separate dar asa au spus ca cum a afectat pandemia numai asa pot sa ma tina la doua firme cu cate 4 ore!
atunci eu lucrezi cu o norma intreaga adica 8 ore?
Si daca se intampla ceva inchid sau reduc personalul si din nou vor sa ma puna pe somaj pot sa continui somajul lunii ramase de acum din somaj sau numai benficiezi de nimic?Si daca raman insarcinata pe perioada cat am contractul determinat beneficiezi de maternitate?
vadas, utilizator
Nu, lucrati cu timp partial..chiar daca cumulat aveti 8 ore/zi.

Care este durata contractului ? .. o luna, 3 luni etc.
Durata contractului va fi de 3 luni si posibilitatea de prelungire...

Cornel Vasile a scris:

Nu, lucrati cu timp partial..chiar daca cumulat aveti 8 ore/zi.

Care este durata contractului ? .. o luna, 3 luni etc.

În acest caz, dacă nu va mai prelungeste durata c.i.m., va puteti relua șomajul .

Ati anunțat AJOFM-ul de angajare pentru a va fi suspendate plata?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc de raspunsuri inca nu mam angajat urmeaza din luna viitoare dar am vrut sa aflu cum sa procedezi cu contract determinat.

Cornel Vasile a scris:

În acest caz, dacă nu va mai prelungeste durata c.i.m., va puteti relua șomajul .

Ati anunțat AJOFM-ul de angajare pentru a va fi suspendate plata?