Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Adeverinta bloc pt vanzare apartament- Se doreste ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Adeverinta bloc pt vanzare apartament- Se doreste vanzarea unui apartament, dar am nevoie de o adeverinta ...

Se doreste vanzarea unui apartament, dar am nevoie de o adeverinta de la presedintele de bloc, care sa confirme ca nu exista alte probleme decat plata unor pierderi metri cub apa rece pt vreo 2 luni, deoarece s-a stricat ceva la baie si nu am fost anuntata din timp.Cel care doreste sa cumpere stie de aceasta problema si e de acord sa preia aceasta suma ce va fi platita esalonat (oricum, suma hotarata de ei pare exagerata - m cub l-au stabilit 8,35). Am anuntat presedintele, dar nu vrea sa dea adeverinta, din rea-vointa ( exista asociatie de locatari, nu de proprietari).Cum as putea sa il grabesc , neapelandu-se la instanta ?Multumesc
Dv in calitate de proprietar detineti constituit fond de rulment care se poate restitui la tranzactinarea dreptului de proprietate asupra bunului imobil
Deci in posesia si gestiunea asociatiei de locatari exista constitui un fond de rezerva financiara din care asociatia de proprietari poate retine eventuale sume cu titlu de restanta
Puteti incheia promisiune bilaterala de vanzare cumparare bun imobil,in care promitentul cumparator sa isi asume responsabilitatea sa preia inclusiv debitul in evidenta pe care sa il achite integral