avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Adeverinta bloc pt vanzare apartament- Se doreste ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Adeverinta bloc pt vanzare apartament- Se doreste vanzarea unui apartament, dar am nevoie de o adeverinta ...

Se doreste vanzarea unui apartament, dar am nevoie de o adeverinta de la presedintele de bloc, care sa confirme ca nu exista alte probleme decat plata unor pierderi metri cub apa rece pt vreo 2 luni, deoarece s-a stricat ceva la baie si nu am fost anuntata din timp.Cel care doreste sa cumpere stie de aceasta problema si e de acord sa preia aceasta suma ce va fi platita esalonat (oricum, suma hotarata de ei pare exagerata - m cub l-au stabilit 8,35). Am anuntat presedintele, dar nu vrea sa dea adeverinta, din rea-vointa ( exista asociatie de locatari, nu de proprietari).Cum as putea sa il grabesc , neapelandu-se la instanta ?Multumesc
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 14:47, 21 Iulie 2020
Dv in calitate de proprietar detineti constituit fond de rulment care se poate restitui la tranzactinarea dreptului de proprietate asupra bunului imobil
Deci in posesia si gestiunea asociatiei de locatari exista constitui un fond de rezerva financiara din care asociatia de proprietari poate retine eventuale sume cu titlu de restanta
Puteti incheia promisiune bilaterala de vanzare cumparare bun imobil,in care promitentul cumparator sa isi asume responsabilitatea sa preia inclusiv debitul in evidenta pe care sa il achite integral

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Restituire fond de reparatii la data vanzarii apartamentului lavi_i lavi_i Buna ziua, In urma cu cateva zile am vandut un apartament care face parte dintr-un bloc care are o Asociatie de Proprietari. Am cerut Presedintelui Asociatiei ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli de intretinere sutica sutica Buna ziua. Am cumparat o garsoniera. Contractul de vanzare-cumparare s-a incheiat la data de 28 august a.c., eu intrand in posesia garsonierei la data de 01 ... (vezi toată discuția)
Refuzul administratorului de a semna adeverinta pentru vanzare apartament petremarianconstantin petremarianconstantin Buna ziua, As dori sa va intreb ce pot face in cazul in care administratorul blocului refuza sa-mi semneze adeverinta pentru vanzare apartament desi eu sunt ... (vezi toată discuția)