Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cardul european de sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cardul european de sanatate

Buna seara,tatăl meu a lucrat în germania pana acum 2 luni cand a fost operat la cap si depistat cu cancer st IV,starea lui în zilele astea s.a cam agravat.Intrebarea mea este daca vine acasă poate folosi cardul european de sanatate? Ce drepturi are? Are 17 ani de vechime in tara beneficiază de ceva? Si in caz de ceva mai rau primește ajutor?
Madalina1707, utilizator
Cardul european de asigurat confera dreptul de a beneficia de asistenta medicala necesara in cursul unei sederi temporare intr-un stat membru al UE, dar nu acopera situatia in care asiguratul se deplaseaza intr-un stat membru UE in scopul de a beneficia de tratament medical pentru afectiuni preexistente deplasarii.

Serviciile medicale acordate in statele membre UE, in baza cardului, sunt cele prevazute de legislatia fiecarui stat si nu trebuie sa depaseasca ceea ce este necesar din punct de vedere medical in timpul sederii temporare.
[ link extern ]