Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumul pensie pentru limită de vârstă cu pensie de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumul pensie pentru limită de vârstă cu pensie de handicap

Buna ziua!
Un barbat, 71 ani, avand pensia normala, poate lua si pensie de handicap, (boala)? Mentionez, ca are coxartroza la ambele picioare, cu proteza si, acum aproape 2 luni, si-a fracturat femurul.
Poate cumula orice fel de pensie cu indemnizatia de handicap.
Nu doua pensii.
Pensie de boală nu poate primi, ci doar eventual indemnizație de handicap.
Dar pentru a beneficia de acest drept trebuie să depună dosarul și apoi să se prezinte la Comisia de expertiză din cadrul DGASPC.