Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Am o problema cu un contract comercial, redactat in ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Am o problema cu un contract comercial, redactat in termeni neclari, ...

Am o problema cu un contract comercial, redactat in termeni neclari, in urma caruia m-am ales cu un proces cu obiect de cerere cu valoare redusa iar in urma primului proces am pierdut..
Daca ma poate lamuri cineva sa inteleg cu ce am gresit, sau poate am vreo sansa la apel.
Pe scurt: Am incheiat in anul 2007, un contract de furnizare apa, in bidoane, cu o cunoscuta firma de distributie care la data respectiva avea codul fiscal xxxxxxx si registrul comertului j yy/yy/yyy.
In contract la un anume articol, se specifica reinnoirea contractului se POATE face in mod tacit pe perioade de cate 1 an in urma unei notificari transmise de furnizor cu 30 zile inainte , la alt articol, cantitatea de apa de care beneficiam era de 7 bidoane pe luna, iar daca nu comandam aceasta cantitate, se reporta timp de 12 luni si o recuperam comandand o extracantitate la nevoie.
In anul 2019, luna iulie, aveam de recuperat (report) circa 20 bidoane apa din ultimele 12 luni asadar fiindca era o luna calduroasa si consumul a crescut, am comandat in acea luna o extra cantitate de apa fata de abonament, dar la livrare mi-a fost facturat atat abonamentul lunar cat si extra cantitatea. Dupa discutii telefonice cu operatoarea furnizorului, au recunoscut ca au gresit, si se va remadia ulterior, dar apoi m-au contactat ca nu au nici o datorie asa ca trebuie sa le platesc, la care le-am cerut rezilierea contractului, ceea ce nu s-a intamplat si timp de inca 2 luni care s-a facturat abonamentul.
In acest timp, au venit si au ridicat aparatul de racit apa, dupa care m-au somat sa le achit fdacturile restante la care le-am raspuns ca le achit in momentul cand vor livra toata apa restanta din urma cat si ultimele 2 luni care nu s-a livrat.
In luna mai 2020, am primit cererea de chemare in judecata,din partea firmei cu aceiasi denumire, dar cu cod fisca zzzzzzz si registrul comertului
Jqqq/qqq/qqqq deci diferite de cea cu care am incheiat contractul, la care am depus o intampinare prin care am aratat ca
-nu si-au indeplinit sarcinile contractuale,
-nu au cerut reinnoire acontractului,
-nu m-au notificat de schimbarea datelor firmei, asadar am cerut sa constate ca este nul contractul incheiat, si in toata perioada de la schimbarea datelor de identificare, au emis facturi cu specificarea unui contract nul.
Procesul a avut loc in luna iulie iar hotararea am vazut-o pe portal, inca nu a ajuns fizic.
Specific valoarea la data de oct 1019 era de 750 lei, in hotararea judecatoreasca sunt bun de plata inclusiv la majorari, Daca cineva ar fi interesat sa ma reprezinte, sunt dispus sa platesc pretul corect, sau sa ma sfatuiasca sa deschid alt proces pentru daune de neindeplinirea clauzelor contractuale.
Pentru a contracara pretentiile furnizorului, trebuia sa prezentati instantei situatia cantitatii de apa comandata lunar; calculul cantitatii care nu a fost comandata si intra in report (cele 20 bidoane); sa aratati ca erati in cele 12 luni cand beneficiati de reportarea cantitatii neconsumate si ca ati respectat modul de a solicita livrarea extracantitatii (daca exista o astfel de clauza in contract).
Daca erau diferite CUI si nr. de Registru era necesar sa solicitati firmei care v-a facturat si dat in judecata sa faca dovada ca este succesoarea in drepturi a firmei cu care ati incheiat contractul in 2007.
Cat priveste facturarea abonamentului dupa notificarea de reziliere, trebuie verificat ce prevede contractul in legatura cu preavizul de reziliere si durata acestuia,
Raspunsul este dat strict pe baza celor comunicate de dvs.
O opinie asupra motivelor de apel poate fi data doar in urma analizarii documentelor (hotarare, contract, facturi, comenzii etc.).