avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 455 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Contestatie amenda stare de urgenta
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Contestatie amenda stare de urgenta

Buna ziua. Am si eu nevoie de ajutorul dvs din nou. Sotul meu a primit o amenda in timpul starii de urgenta, pe care am contestat-o in termen. A primit citatie pentru proces, citatie care are atasata o cerere de achiesare a UM care a emis amenda, din care intelegem ca sunt de acord cu anularea procesului verbal dar nu si cu plata cheltuielilor de judecata. Este obligatoriu sa raspundem la aceasta intimpinare? Sa se prezinte la proces la termenul anuntat? In contestatie am mentionat judecarea in lipsa.
Cel mai recent răspuns: julia_chi , utilizator 21:33, 5 August 2020
Raspunsul la intampinare nu e obligatoriu, cum nici prezenta la termen, chiar daca ati solicitat cheltuieli de judecata. Important e sa fi atasat chitantele, dar, daca nu ati facut plangerea prin avocat, cheltuielile ar trebui sa fie doar taxa de timbru in valoare de 20 lei.
Raspunsul la intampinare nu e obligatoriu, cum nici prezenta la termen, chiar daca ati solicitat cheltuieli de judecata. Important e sa fi atasat chitantele, dar, daca nu ati facut plangerea prin avocat, cheltuielile ar trebui sa fie doar taxa de timbru in valoare de 20 lei.
Multumesc frumos. Am platit taxa de timbru si am atasat chitanta. Multumesc mult pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxe cerere indreptare hotarare judecatoreasca si limite aplicare Apollo11 Apollo11 Buna ziua, Am o hotarare judecatoreasca favorabila mie dar in care s-a strecurat o greseala in text . Pe langa declaratia mea si tot ce tine de cauza mea, ... (vezi toată discuția)
Dosar de dauna pentru o restanta la credit bancar cu actionare in judecata anakamelia anakamelia Buna ziua. Va supun atentiei urmatorul caz si va rog sa-mi dati o mana de ajutor. Am primit citatie pentru un dosar de dauna in legatura cu o restanta la un ... (vezi toată discuția)
Contestatie amenda rovigneta pt.masina vanduta manea_puiu manea_puiu -masina inmatriculata in Bucuresti,vanduta,respectat toate prevederile care sa pre- intampine probleme ulterioare(inclusiv inscrierea vanzarii pe cert.de ... (vezi toată discuția)