Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua. Am depus plangere penala in febr. 2018 la ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua. Am depus plangere penala in febr. 2018 la Parchet ...

Buna ziua. Am depus plangere penala in febr. 2018 la Parchet pvd abandon familie ( intrucat fostul sotul nu a platit pensie alim de cand am divortat aug. 2015). Astazi ( 04.08.2020) am primit un raspuns( neoficial) ca dosarul de va clasa datorita depasirii termenului de 3 luni ( de la luarea la cunostinta ca nu a platit 3 luni) in care puteam sa depun plangere penala. Este normal asa ceva?
Nu.
Si ce pot face in acest sens? Multumesc.
De ce nu ați apelat din timp la un executor judecătoresc să puneți decizia instanței în executare`? Restanțele mai vechi de trei ani sunt deja prescrise.
Debitorul are salariu, bunuri mobile...... imobil proprietate`?
Dapix, utilizator
Buna seara. Am apelat la executor pt recuperare debite restante. In paralel am facut plangerea penala pentru a raspunde in fata legii ca nu a platit.Penal cu amenda sau munca in folosul comunitatii sau inchisoare daca e rea vointa. Eu am adus dovezi ca a lucrat, deci a fost rea credinta. Insa politia....

Dapix a scris:

De ce nu ați apelat din timp la un executor judecătoresc să puneți decizia instanței în executare`? Restanțele mai vechi de trei ani sunt deja prescrise.
Debitorul are salariu, bunuri mobile...... imobil proprietate`?

Daca intr-adevar se dispune clasarea puteti face plangere impotriva ordonantei de clasare la parchet.