Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Impozitele din somajul tehnic
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Impozitele din somajul tehnic

Plata somajului tehnic.
Este legal ca angajatorul sa deduca impozitele pe care le are de platit pentru angajat, din somajul tehnic la care are dreptul acesta? Adica, din 2300 de ron, tu sa primesti doar 1700?
Multumesc
george-neagu, moderator
Indemnizatia de somaj tehnic este supusa platii impozitului si a contributiilor la bugetul de stat.
Dar, nu ar trebui sa fie platite de angajator? Plafonul este de 75% din salariul mediu pe economie, iar anhajatorul primeste aceasta suma bruta. Din care sunt deduse impozitele si contributiile si angajatul ar trebui sa primeasca acea suma de 2300 de ron integrala. Sau gresesc? Angajatorul nu primeste 4000 de ron (circa)? Puteti fi mai explicit?