Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Martor in dosar trafic de droguri
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Martor in dosar trafic de droguri

Am fost contactat telefonic de un domn de la BCCO si am fost informat ca trebuie sa ma intalnesc cu el pentru a sta de vorba o ora deoarece au fost facute niste perchezitii si sunt martor intr-un dosar cu trafic de droguri. Acesta a mentionat ca doar vom sta de vorba o ora iar dupa fiecare isi va vedea de viata lui. Ar trebui sa imi fac griji si sa merg cu un avocat?
anthem978, utilizator
Ar fi bine sa consultati confidential un avocat mai inainte de a discuta cu politistul.
Aveti si acest drept si nu doar dreptul de a merge insotit de avocat.
De abia dupa aceea va poate spune avocatul ce ar fi bine sa faceti.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Ar fi bine sa consultati confidential un avocat mai inainte de a discuta cu politistul.
Aveti si acest drept si nu doar dreptul de a merge insotit de avocat.
De abia dupa aceea va poate spune avocatul ce ar fi bine sa faceti.

Multumesc pentru raspuns!
Trebuie văzut exact daca exista risc de autoincriminare si avocatul va poate spune și cum se va derula.discutia cu polițistul in functie de datele concrete
Eu doar am cumparat de mai multe ori cate 1g de cannabis si ma gandesc ca cel de la care luam a fost luat de politie.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Trebuie văzut exact daca exista risc de autoincriminare si avocatul va poate spune și cum se va derula.discutia cu polițistul in functie de datele concrete

Legea nr.143/2000:
Articolul 2(1) Cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, oferirea, punerea în vânzare, vânzarea, distribuirea, livrarea cu orice titlu, trimiterea, transportul, procurarea, cumpărarea, deținerea ori alte operațiuni privind circulația drogurilor de risc, fără drept, se pedepsesc cu închisoare de la 2 la 7 ani și interzicerea unor drepturi.

Nu va prezentati fara avocat.