avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 387 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Martor in dosar trafic de droguri
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Martor in dosar trafic de droguri

Am fost contactat telefonic de un domn de la BCCO si am fost informat ca trebuie sa ma intalnesc cu el pentru a sta de vorba o ora deoarece au fost facute niste perchezitii si sunt martor intr-un dosar cu trafic de droguri. Acesta a mentionat ca doar vom sta de vorba o ora iar dupa fiecare isi va vedea de viata lui. Ar trebui sa imi fac griji si sa merg cu un avocat?
Ultima modificare: Joi, 6 August 2020
anthem978, utilizator
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 16:12, 7 August 2020
Ar fi bine sa consultati confidential un avocat mai inainte de a discuta cu politistul.
Aveti si acest drept si nu doar dreptul de a merge insotit de avocat.
De abia dupa aceea va poate spune avocatul ce ar fi bine sa faceti.
Ultima modificare: Joi, 6 August 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat


CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Ar fi bine sa consultati confidential un avocat mai inainte de a discuta cu politistul.
Aveti si acest drept si nu doar dreptul de a merge insotit de avocat.
De abia dupa aceea va poate spune avocatul ce ar fi bine sa faceti.

Multumesc pentru raspuns!
Trebuie văzut exact daca exista risc de autoincriminare si avocatul va poate spune și cum se va derula.discutia cu polițistul in functie de datele concrete
Eu doar am cumparat de mai multe ori cate 1g de cannabis si ma gandesc ca cel de la care luam a fost luat de politie.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Trebuie văzut exact daca exista risc de autoincriminare si avocatul va poate spune și cum se va derula.discutia cu polițistul in functie de datele concrete


Legea nr.143/2000:
Articolul 2(1) Cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, oferirea, punerea în vânzare, vânzarea, distribuirea, livrarea cu orice titlu, trimiterea, transportul, procurarea, cumpărarea, deținerea ori alte operațiuni privind circulația drogurilor de risc, fără drept, se pedepsesc cu închisoare de la 2 la 7 ani și interzicerea unor drepturi.

Nu va prezentati fara avocat.

Alte discuții în legătură

Pedeapsa pentru speta prezentata danaionic danaionic Daca esti prins in timp ce ridici un pachet cu 12 kg de cannabis si mai ai si cultivat 77 de plante intr.o padure cu alti 3 ce pedeapsa poti primi ? (vezi toată discuția)
Care este pedeapsa pt detinere de droguri? alinaionescu24 alinaionescu24 Buna ziua! Am un prieten care este retinut pt detinere de droguri. Asupra lui au fost gasite 120 g de marijuana, el declarand ca le are pt consum propriu. Tin ... (vezi toată discuția)
Buna seara, in decursul serii de ieri am fost depistat cu o cantitate ... Tlotto Tlotto Buna seara, in decursul serii de ieri am fost depistat cu o cantitate de aproximativ 0.3 canabis de catre politie, am fost la sectie , mi-au facut proces ... (vezi toată discuția)