Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua! Ma aflu in urmatoarea situatie:am revenit ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua! Ma aflu in urmatoarea situatie:am revenit la serviciu ...

Bună ziua! Ma aflu in urmatoarea situatie:am revenit la servici cu 70 de zile mai devreme înainte de a face copilul 2 ani pt a beneficia de stimulent. In 25 martie odată cu pandemia s-au redus posturile si am fost data afara cu drept de somaj.datorita starii de urgenta stimulentul a fost prelungit automat cu 90 de zile calendaristice. Ultima mea zi de lucru a fost in 24 aprilie si doamnele de la Agentia de plati mi-au spus ca de când a intrat legea in vigoare se prelungeste stimulentul cu 90 zile. Nu de când am avut ultima zi de lucru... Ok. Atunci am depus actele pt somaj sa merg in continuare. M-au sunat au spus ca a fost aprobat mi-au spus cand imi vor intra banii si dupa ce inceteaza starea de alerta sa merg la ei sa semnez cum ca a fost aprobat.acum mi-a intrat ceva bani de stimulent după cum am facut eu prima data calculele(adica 24 aprilie - 22 iulie.si am primit si pt iulie ceea ce la telefon mi-a spus ca din martie de când a intrat legea. Somajul a fost aprobat din 19 iunie. Oare nu afecteaza nimic somajul ca am primit stimulentul pt iulie?
CrinaBenea, utilizator