Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua.Doi soti, in momentul casatoriei au avut ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua.Doi soti, in momentul casatoriei au avut bunuri proprii, ...

Buna ziua.Doi soti, in momentul casatoriei au avut bunuri proprii, fiecare cu copii majori la momentul casatoriei . Dupa 2 ani, divorteaza la Starea civila unde s-au casatorit , de comun acord. Nu se face impartire de bunuri, intrucat in timpul casatoriei nu au achizitionat in comun nici un bun. In timpul casatoriei sotia isi vinde apartamentul, cu banii obtinuti cumpara a casa, unde locuiesc impreuna cei doi fosti soti, casa nu este inregistrata ca si casa familiala la CF, ci ca si bun propriu al sotiei, cu declaratie din partea sotului, ca nu are nici o contributie la aceea achizitie. Dupa divort, locuiesc in contiunuare in acelasi imobil. Divortul a fost de forma(atunci asa a trebuit sa fie). Intrebarea mea: este vreo problema ca nu s-a facut impartirea de bunuri dupa divorti, neavand bunuri comune? In caz de deces a fostei sotii, pot copii fostului sot sa aiba pretentii la bunul fostei sotii?
a cumparat casa dupa divort, da ?
atunci de ce a dat fostul sot declaratie ca nu a contribuit ? ce treaba mai avea?
bunul e propriu al doamnei si nu intra in masa succesorata a sotului, nu conteaza ca nu au lichidat regimul matrimonial, conteaza ca erau divortati la data cumpararii casei.
gi-jane2, moderator