Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Autorizate modificare gard pentru a face curtea mai ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Autorizate modificare gard pentru a face curtea mai privata

Am un gard cu fundatie si stapli din beton/caramida. Deasupra fundatiei intre stalpii de beton se afla bari din fier forjat.

In cazul in care doresc sa inlocuiesc barile din fier forjat cu placi din lemn sau alt material, este nevoie de autorizatie de constructie?

Ma intereseaza o metoda prin care pot face curtea mai privata fara a trece prin procedura complexa de a lua o autorizate de constructie.
Este nevoie de autorizatie de constructie.
Nu este mai simplu sa montati niste panouri de plexi(pepsi)glas mat pins de acele bare forjate?
Sunt o solutie buna placile din policarbonat insa as dori ceva mai solid.
Din ce inteleg nu se pot inlocui materiale din care este facut gardul insa se pot adauga materiale noi. In cazul acesta daca adaug lemn lipit de barile din fier forjat sau alt material solid (tabla, pvc etc) este necesara autorizatia?

Ionut.ion a scris:

Nu este mai simplu sa montati niste panouri de plexi(pepsi)glas mat pins de acele bare forjate?

Eu cred ca nu dar mai sigur ar fi mergeti la primărie si sa intrebati acolo...
Este nevoie de autorizatie si in acest caz. Scrie in lege. Si daca schimbati culoarea fatadei trebuie autorizatie. Nicio lucrare nu se poate face fara autorizatie.