avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 199 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună cu as putea obține un ordin de restricție ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună cu as putea obține un ordin de restricție multumesc

Bună cu as pute obține un ordin de restricție multumesc
Buna seara,
Daca aveti probe va adresati instantei de judecata!
Sau politiei, cand o chemati, daca sunteti in pericol imediat ( va bate sotul/concubinul, va ameninta...).
Am un frate care vine peste noi în stare de ebrietate ne înjura ne amenință sparge prin casa ne cere bani mia terorizat copii am făcut plângere la politie nu se ea nici o măsură miau zis k nu au ce sai facă
Chiar am zis la polițai de ce nu ia masuri așteaptă sa ma omoare întâi pe urma se ea masuri nu știu cum sa procedez
Trebue sa fac plângere la tribunal?
Ultima modificare: Vineri, 21 August 2020
gi-jane2, moderator
@ Roxxy, Nu mai deschideti subiectennoipe aceeasi tema, multumesc!
Puteți să formulați o cerere la instanță și să cereți emiterea unui ordin de restricție. Dovediți că aveți o stare de temere justificată de acțiunea violentă (exprimată prin acțiuni de vătămare, amenințare etc,) a agresorului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ma bate concubinul danutzalov3 danutzalov3 sunt in concubinaj de 2 ani si putin ... avem impreuna o fetita de 1 an ... dar de cand am ramas gravida a inceput sa ma bata..ma scuipa...ma injura...ma ... (vezi toată discuția)
Valabilitate ordin de restrictionare ciupercasorin ciupercasorin Daca agresorul este din afara familiei si hartuieste o persoana din cadrul acesteia ce se poate face. Mentionez ca acum 2 ani a avut loc o agresiune fizica, ... (vezi toată discuția)
Hartuire marinaioana marinaioana buna ziua!am si eu o problema...in urma cu aproximativ doi ani am inceput o relatie cu un baiat.totul a decurs normal pana in urma cu 6 luni.datorita faptului ... (vezi toată discuția)