avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contract la clienții pe o intreprindere individuala
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contract la clienții pe o intreprindere individuala

Bună ziua!
Am o intreprindere individuala pe activități de curățenie, iar întrebarea mea este dacă trebuie să am contract la clienții la care le facturez lunar?
Ultima modificare: Marți, 1 Septembrie 2020
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: IzabelaMaria , utilizator 18:45, 1 Septembrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Răspunsul este că nu vă poate obliga nimeni să aveți contract scris. Pe de altă parte vă recomand sincer să aveți și așa ceva și să treceți negru pe alb ceea ce conținea și oferta dumneavoastră, condiții de încetare, penalități de întârziere și așa mai departe. Bănuiesc că lucrați preponderent cu societăți/firme, nu?
Daca emiteti facturi, ANAF va cere contractul in baza caruia le emiteti, atunci cand faceti declaratia anuala pentru impunere si vi se verifica documentele II.
Vă mulțumesc!

POPA GHEORGHE a scris:

Daca emiteti facturi, ANAF va cere contractul in baza caruia le emiteti, atunci cand faceti declaratia anuala pentru impunere si vi se verifica documentele II.

Vă mulțumesc!

Cristina Filimon a scris:

Răspunsul este că nu vă poate obliga nimeni să aveți contract scris. Pe de altă parte vă recomand sincer să aveți și așa ceva și să treceți negru pe alb ceea ce conținea și oferta dumneavoastră, condiții de încetare, penalități de întârziere și așa mai departe. Bănuiesc că lucrați preponderent cu societăți/firme, nu?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare tva universitaria universitaria Buna seara, Am o intreprindere individuala neplatitoare de tva - comert cu amanuntul al cartilor. Sistemul de lucru e in regim de consignatie, cartile vin ... (vezi toată discuția)
Bon sau chitanta anny anny Pt distribuire de internet este obligatoriu bonul fiscal sau se pot da si facturi cu chitanta?precizez ca avem casa de marcat dar imi convine sa dam facturi pt ... (vezi toată discuția)
D390 maria2010 maria2010 Buna ziua, daca am avut o achizittie intracomunitatra iar in momentul intocmirii D390 am observat va partenerul extern nu are un cod valid de tva, cum procedez ... (vezi toată discuția)