Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contract la clienții pe o intreprindere individuala
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contract la clienții pe o intreprindere individuala

Bună ziua!
Am o intreprindere individuala pe activități de curățenie, iar întrebarea mea este dacă trebuie să am contract la clienții la care le facturez lunar?
george-neagu, moderator
Răspunsul este că nu vă poate obliga nimeni să aveți contract scris. Pe de altă parte vă recomand sincer să aveți și așa ceva și să treceți negru pe alb ceea ce conținea și oferta dumneavoastră, condiții de încetare, penalități de întârziere și așa mai departe. Bănuiesc că lucrați preponderent cu societăți/firme, nu?
Daca emiteti facturi, ANAF va cere contractul in baza caruia le emiteti, atunci cand faceti declaratia anuala pentru impunere si vi se verifica documentele II.
Vă mulțumesc!

POPA GHEORGHE a scris:

Daca emiteti facturi, ANAF va cere contractul in baza caruia le emiteti, atunci cand faceti declaratia anuala pentru impunere si vi se verifica documentele II.

Vă mulțumesc!

Cristina Filimon a scris:

Răspunsul este că nu vă poate obliga nimeni să aveți contract scris. Pe de altă parte vă recomand sincer să aveți și așa ceva și să treceți negru pe alb ceea ce conținea și oferta dumneavoastră, condiții de încetare, penalități de întârziere și așa mai departe. Bănuiesc că lucrați preponderent cu societăți/firme, nu?