avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Bună ziua! Fiul meu a făcut un accident uşor cu ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Bună ziua! Fiul meu a făcut un accident uşor cu maşina proprietatea ...

Bună ziua!
Fiul meu a făcut un accident uşor cu maşina proprietatea mea, asigurată cu contract RCA încheiat pe numele meu.
Service-ul care a reparat maşina păgubitului se judecă cu asigurătorul pentru decontarea sumei reprezentând cv reparaţiei.
Fiul meu a primit o citaţie în calitate de intervenient forţat şi i s-a solicitat să depună întâmpinare.
A depus întâmpinare în care solicită ca întreaga cv a reparaţiei să fie suportată de către asigurător conform contract RCA anexat (unde apare numele meu). Este posibil să suporte el cv reparaţiei parţial sau integral deoarece maşina şi RCA-ul sunt pe numele meu?
Mulţumesc!
Cel mai recent răspuns: doruantonescu , utilizator 09:58, 9 Septembrie 2020
Niciun raspuns?

doruantonescu a scris:

Bună ziua!
Fiul meu a făcut un accident uşor cu maşina proprietatea mea, asigurată cu contract RCA încheiat pe numele meu.
Service-ul care a reparat maşina păgubitului se judecă cu asigurătorul pentru decontarea sumei reprezentând cv reparaţiei.
Fiul meu a primit o citaţie în calitate de intervenient forţat şi i s-a solicitat să depună întâmpinare.
A depus întâmpinare în care solicită ca întreaga cv a reparaţiei să fie suportată de către asigurător conform contract RCA anexat (unde apare numele meu). Este posibil să suporte el cv reparaţiei parţial sau integral deoarece maşina şi RCA-ul sunt pe numele meu?
Mulţumesc!

Toate cheltuielile sunt suportate de asigurătorul RCA.
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Firma asiguratoare imi cere despagubirea gungelaena gungelaena Buna ziua! Pe 1 martie 2010 conduceam masina unei cunostinte si am produs un accident. Celalat sofer si-a reparat masina pe CASCO, pe asigurarea cunostintei ... (vezi toată discuția)
Intervenient accident auto PetruF PetruF Buna ziua, In urma cu 2 ani si jumatate am fost impicat intr-un accident auto, eu fiind la volanul unei masini, propietarul fiind un prieten bun. Eu am fost ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! in urma unui accident (tamponare usoara fara victime) ... aalecs24 aalecs24 Buna ziua! In urma unui accident (tamponare usoara fara victime) al carui vinovat am fost eu, am incheiat constatarea amiabila cu pagubitul, iar acesta si-a ... (vezi toată discuția)