Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca pe trei luni, 41,5% de la stat, OUG ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca pe trei luni, 41,5% de la stat, OUG 132

Buna seara, am ramas fara loc de munca si as avea posibilitatea sa ma angajez temporar la firma unui prieten doar daca pot beneficia de prevederile OUG 132 7/08/2020 art 5
(1) Până la 31 decembrie 2020, dar nu mai mult de o perioadă de 3 luni, la alegerea angajatorului, pentru angajații care încheie contracte individuale de muncă pe perioadă determinată de până la 3 luni, se asigură decontarea unei părți din salariul acordat acestora, suportată din bugetul asigurărilor pentru șomaj, reprezentând 41,5% din salariul aferent zilelor lucrate în aceste locuri de muncă, pentru o perioadă de lucru de 8 ore/zi, dar nu mai mult de 41,5% din câștigul salarial mediu brut prevăzut de Legea bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2020 nr. 6/2020, cu modificările și completările ulterioare, aferent perioadei lucrate.

Intrebarea mea este, daca trebuie sa fiu inregistrat ca somer si cat acopera aceasta indemnizatie din salariul minim brut (925?) si unde s-ar gasi cererea pentru primirea acestei sume. Va multumesc!
Documentele prevăzute de OUG nr. 92/2020 pentru solicitarea sumei de 41,5% din salariul brut al angajaților
[ link extern ]

Conditii pentru decontarea sumei reprezentand 41,5% din salariul de baza brut din bugetul asigurarilor pentru somaj
[ link extern ] /