avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca pe trei luni, 41,5% de la stat, OUG ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca pe trei luni, 41,5% de la stat, OUG 132

Buna seara, am ramas fara loc de munca si as avea posibilitatea sa ma angajez temporar la firma unui prieten doar daca pot beneficia de prevederile OUG 132 7/08/2020 art 5
(1) Până la 31 decembrie 2020, dar nu mai mult de o perioadă de 3 luni, la alegerea angajatorului, pentru angajații care încheie contracte individuale de muncă pe perioadă determinată de până la 3 luni, se asigură decontarea unei părți din salariul acordat acestora, suportată din bugetul asigurărilor pentru șomaj, reprezentând 41,5% din salariul aferent zilelor lucrate în aceste locuri de muncă, pentru o perioadă de lucru de 8 ore/zi, dar nu mai mult de 41,5% din câștigul salarial mediu brut prevăzut de Legea bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2020 nr. 6/2020, cu modificările și completările ulterioare, aferent perioadei lucrate.

Intrebarea mea este, daca trebuie sa fiu inregistrat ca somer si cat acopera aceasta indemnizatie din salariul minim brut (925?) si unde s-ar gasi cererea pentru primirea acestei sume. Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:55, 3 Septembrie 2020
Documentele prevăzute de OUG nr. 92/2020 pentru solicitarea sumei de 41,5% din salariul brut al angajaților
[ link extern ]

Conditii pentru decontarea sumei reprezentand 41,5% din salariul de baza brut din bugetul asigurarilor pentru somaj
[ link extern ] /

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract perioada determinata buna ziua, nu stiu exact de aceea ... luminita29 luminita29 Contract perioada determinata Buna ziua, nu stiu exact de aceea as dori sa ma ajutati cu o informatie. Citisem acum ceva timp de o facilitate a ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie conform oug132/2020 IordacheClaudiaElena IordacheClaudiaElena O societate care a beneficiat de somaj tehnic conform OUG 32/2020 si de decontarea a 41,5% din salariul brut conform OUG 92/2020 poate aplica prevederile OUG ... (vezi toată discuția)
Prelungire somaj tehnic dupa 01.06.2020 VIODA VIODA Care sunt codurile CAEN pentru care firmele pot prelungi suspendarea contractelor de munca in vederea obtinerii somajului tehnic de la stat? Care sunt ... (vezi toată discuția)