Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Daca o amenda la lg 50 se poate achita la jumatate in ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Daca o amenda la lg 50 se poate achita la jumatate in termen ...

Daca o amenda la lg 50 se poate achita la jumatate in termen de 15 zile
În măsura în care prin prezenta lege nu se dispune altfel, sunt aplicabile prevederile Ordonanței Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravențiilor, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările ulterioare, cu excepția dispozițiilor art. 28 și 29. - art.35 alin.3 Legea 50/1991 -

In speta, contravenientul la Legea 50/1991 nu poate achita, în termen de cel mult 15 zile de la data înmânării sau comunicării procesului-verbal, jumătate din minimul amenzii prevăzute de actul normativ.
Nu se poate achita la jumătate însa se suspenda in cazul contestării in contencios până la soluționarea cauzei si se suspenda masurile dispuse cu excepția măsurii complementare a opririi lucrărilor a cărei nerespectare ar constitui infracțiune
archibaldo, utilizator