avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... La cite zile de concediu de odihnă are dreptul un ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

La cite zile de concediu de odihnă are dreptul un angajat care ...

La cite zile de concediu de odihnă are dreptul un angajat care este și pensionar pentru limita de vârstă?
Se consideră că este nou angajat, sau se tine cont de vechimea totala in munca?
Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:54, 5 Septembrie 2020
Buna ziua,

Codul Muncii nu distinge vreo situatie speciala pentru un anumit angajat in functie de varsta sau vechime totala in munca.

Cu toate acestea, in functie de meseria dansului, la nivel de Contract colectiv de munca sau contract individual de munca si regulamente de ordine interioara ( ROI ) se pot acorda mai multe zile de concediu de odihna pe an.
Trebuie analizat la angajatorul curent ce beneficii sunt oferite.

Multumesc,
Codul Muncii
Art. 145
(1) Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare.
(2) Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste in contractul individual de munca, cu respectarea legii si a contractelor colective de munca aplicabile.
.......

In sectorul bugetar , exista prevederi legale privind numarul de zile de CO in functie de vechime.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zile concediu comancorinaadelina comancorinaadelina Buna ziua, Referitor la zilele de concediu , am o neclaritate si vreau sa stiu daca gresesc, si anume? - la bugetari , in functie de vechime , se ... (vezi toată discuția)
Concediu odihna daadi04 daadi04 Buna ziua, La stabilirea numarului de zile de concediu odihna cuvenite, se mai tine cont de vechimea in munca? Care este durata minima/maxima functie de ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihnă meme19 meme19 Bună seara Soţul meu lucrează de34 de ani fără întrerupere.Acum de un an şi-a schimbat locul de muncă. Întrebarea mea este după atâţea ani de ... (vezi toată discuția)